Svečanost povodom 50 godina od osnivanja Građevinskog fakulteta

Građevinski fakultet svečanom akademijom obeležio je jubilej – 50 godina rada a ujedno bio i domačin tradicionalne konferencije sa aktuelnom tematikom iz građevinsratva. Konferenciju Savremena dostignuća u građevinarstvu organizuje se deveti put a ove godine takođe je uspešno okupljena akademska zajednica i vodeći predstavnici građevinske struje sa ciljem da se  rezimiraju dosadašnji rezultati i dostignuća.

Građevinarstvo staro koliko i ljudski rod. Tokom istorije nestajale su civilizacije ali su ostali tragovi postojanja, piramide, velelepni grčki hramovi, kineski zid, mostovi koji spavaju… Svaka sagrađena građevna ima svoju pričiu. Pre pola veka ovde je započela priča koja stranicu po stranicu prerasta u roman stručnosti i upornosti, priča koja se razvija kroz vreme čiji smo deo danas i svi mi. To je priča o Građevinskom fakultetu koji je za pola veka postojanja iznedrio veoma velik broj obrazovnih kadrova  od kojih se neki danas nalaze na odgovornim funkcijama Republike Srbije, rekao je gradonačelnik Stevan Bakić dodajući da veliki broj uspešnih subotičkih privrednika sa Građevinskog fakulteta danas kreira ambijent dostojan ovog grada.

Svedoci smo snažne podrške države Srbije, ubrzanom razvoju novih tehnologija čudesnim rezultatima koji čine spoj nauke a on je vidljiv u dva smera. Zaposleni su uvek spremni da odgovore na zahtev privrede, rešavajući probleme  iz prakse ali i da joj ponude nešto novo što će dovesti do pronalaženja optimalnih racionalnih rešenja. Možete biti ponosni na profesore i studente. Danas kada proslavljate jubilej moja poruka profesorima je da mladim ljudima otvore vidike i prenesu im znanje jer graditi i stvarati je najveća moć a mladima da nauče svoj posao koji će služiti ljudima.

Za 50 godina rada Građevinski fakultet obrazovao je preko 2300 inženjera građevine i geodezije, 692 master inženjera i 22 doktora nauka od kojih se neki danas nalaze na odgovornim mestima stručno vodeći poslove.

Napredovanje tehnologije promenilo je građevinu što je za nas bio veliki izazov. Danas inženjer mora da ima drugačiji kvantum znanja kako bi odgovorio zahtevima prakse ali mi stalno prilagođavamo planove i programe i uspevamo da školujemo stručnjake konkurentne na tržištu rada, rekao je dekan Građevinskog fakulteta, prof dr Milan Trifković.

Svečanosti povodom jubileja prisustvovao je i rektor Novosadskog univerziteta prof dr Dejan Matić koji je ovom prilikom istakao da je potrebno pomoći fakultetima u manjim gradovima kako bi se deca mogla školovati i nakon toga ostati u svom gradu. To su gradovi poput Zrenjanina, Sombora i Subotice gde znanje koje studenti stiču nije upitno nego su neophodni bolji uslovi . Prof dr Matić najavio je i u skorijem periodu otvaranje departmana za arhitekturu.

Komentari: 0

Vaša email adresa neće biti prikazana. Obavezna polja su označena sa *