U toku je akcija sadnje stabala u Parku prirode “Palić”

Javno preduzeće “Palić-Ludaš” je sa prvim prolećnim danima započelo akciju obnove stabala u Parku prirode “Palić”, a u narednom periodu biće zasađeno ukupno 300 mladih sadnica. Ovoj akciji je prethodilo vađenje starih i devastiranih stabala koje je izvršeno tokom jeseni, a koje će sada biti zamenjena novim vrstama drveća i žbunastim biljkama.

Akcija sadnje realizuje se na prostoru parka kod Vodotornja, gde je, kako objašnjava Tanja Jotanović, rukovodilac RJ “Komunalno održavanje” u JP “Palić-Ludaš”, kota terena oko 106 metara nadmorske visine.

“To je i razlog zašto smo ovde uneli i vrstu drveta lipa, koja inače ne podnosi visok nivo podzemnih voda, zbog čega smo u prethodnom periodu imali kraći vek stabala koja su osetljiva na uslove koje mi ovde imamo. Osim autohtone vrste hrasta lužnjaka koji je osnovni u ovoj zajednici, tu su i javor klen, glog, žbunaste vrste svip, kalina, kurika, koje su osnovne zaštićene vrste za Park prirode “Palić”. Unosimo i javor mleč, to je vrsta koja je nažalost u prethodnom periodu u velikom broju propala, jer to su stabla koja su u tom životnom veku koji je maksimalno moguć u ovim uslovima i devastirana. Ovim poboljšavamo biodiverzitet, jer unosimo više vrsta nego što smo imali, a neke od nabrojanih smo do sada imali u malom broju”.

Marta Dobo, direktorica JP “Palić-Ludaš”, naglasila je da je tokom jeseni sprovedena akcija vađenja devastiranih stabala, u sklopu koje je izvršeno i orezivanje postojećih.

“Smatramo da je u poslednje vreme ovaj park bio dosta zapušten, ali smo uspeli da dođemo do sredstava sa kojima možemo da obezbedimo sadnice koje su iz našeg rasadnika. S obzirom na to da je reč o autohtonim vrstama koje su adekvatne za ovo područje, najviše smo se fokusirali na deo parka kod glavnog ulaza, gde imamo najviše posetilaca i za koji smo dobili dosta kritika građana zašto drva nisu posađena. Nadamo se da ćemo ovakve akcije moći da realizujemo i u narednom periodu, jer sve što smo do sada uradili u Jezerskoj ulici i na Trgu Mađar Lasla, svaka sadnica se lepo primila, a mi bi voleli da građani i to uvide i da primete te novine”.

Park na Paliću, prema rečima Čile Goli, članice Gradskog veća za komunalne delatnosti i razvoj ima višestruku namenu, jer osim što predstavlja prirodno dobro, on važi i za kulturno-istorijsku celinu, imajući u vidu da je formiran 1840. godine. Građanima Palića omogućava zdravije uslove za život, ispunjava rekreativne potrebe, a služi i kao dodatan sadržaj turizma kako Palića, tako i Grada Subotice.

“Lokalnoj samoupravi je izuzetno važno da pored zelenih površina na celokupnoj teritoriji Grada, obratimo više pažnje na zaštićeno područje pored jezera Palić i Ludaš. Da bi ovakav park izdržao izazovne vremenske uslove i osetljivo okruženje, zahteva intenzivnu bazu znanja, što mi imamo i posedujemo u sklopu JP “Palić-Ludaš”. Zahvaljujući projektu “Ekolacus” povećana je ta baza znanja, stručnjaci su osposobljeni, a i oprema je obnovljena za održavanje ovakvih zelenih površina. Ova akcija služi upravo tom prioritetu, da povećavamo zelene površine na teritoriji Grada, a moram da naglasim da je u proteklom periodu pomenuto javno preduzeće izvadilo 44 stara i oštećena stabla”.