Pravoslavni vernici obeležavaju Veliki petak

Katolički vernici danas obeležavaju Veliki petak

Vernici koji Uskrs proslavljaju prema Gregorijanskom kalendaru danas obeležavaju Veliki petak, dan kada je raspet Isus Hrist. Na ovaj dan u katoličkim crkvama nema misa, već se održavaju službe muke Gospodnje. Ovaj dan prethodi Uskrsu, koji je uvek u nedelju i koji predstavlja najvažniji hrišćanski praznik, kojim se izražava radost zbog konačne pobede sina Božijeg nad smrti i progonstvom.

Čim uđe u crkvu, sveštenik se opruža pred oltarom, licem prema zemlji. U obredima sledi čitanje Muke po Jovanu, klanjanje svetom krstu, molitva vernika i pričešćivanje. Uskrsu prethodi četrdesetodnevni post koji se zove i Korizma, koja predstavlja deo liturgijske godine u kojem se vernici pokornički pripremaju za Uskrs. Korizma kod pripadnika katoličke veroispovesti počinje Čistom sredom ili Pepelnicom, a završava se pred Misu večere Gospodnje na Veliki četvrtak, kojom počinje Vazmeno trodnevlje.

Odrasli pripadnici za krštenje, katekumeni, imaju u korizmi završne pripreme za svoje krštenje u uskrsnoj noći, a pristupa se i sakramentu ispovedi, kako bi se pomireni s Bogom i ljudima radosnije proslavio ovaj praznik. Prema tumačenjima, Veliki petak predstavlja najveći hrišćanski praznik, zato što se čovečanstvo Isusovom smrti, a ne njegovim uskrsnućem oslobodilo grehova. I danas se za ovaj praznik u narodu vezuju mnogi običaji, koji naročito vesele decu. Farbaju se jaja različitim bojama, ali najviše crvenom bojom, poklanjaju se jaja i tuca se jajima.

Tu je i tradicionalna Uskršnja trpeza koja je po pravilu mrsna, i koja se sprema na Veliku subotu. Nakon Uskrsa dolazi i Vodeni ponedeljak koji predstavlja stari, ali i dalje zanimljiv običaj polivanja devojaka i žena, a zatim i Mladi Uskrs koji predstavlja spomen na Isusovo uskrsnuće i objašnjava značaj ovog praznika.