Položeni venci na spomenik kralju Petru I Karađorđeviću

U okviru obeležavanja Dana Velike narodne skupštine Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena iz Banata, Bačke i Baranje, na kojoj je na današnji dan 1918. godine doneta odluka o prisajedinjenju Vojvodine Kraljevini Srbiji, u prisustvu predstavnika brojnih udruženja i organizacija položeni su venci na spomenik kralju Petru I Karađorđeviću ispred zgrade Sokolskog doma.

Tom prilikom prisutnima se obratio Milan Vukelić, predsednik Sekcije udruženja ratnih dobrovoljaca od 1912. do 1918. godine i njihovih poštovalaca “Kralj Petar Prvi”, koji je naglasio da je naša obaveza razvijanje patriotskih osećanja, čuvanje duhovnih vrednosti kulturnih dobara naših naroda.

“Jedna od tih vrednosti je obeležavanje datuma iz naše istorije, a 25. novembra 1918. godine u Novom Sadu je održana Narodna skupština, gde je doneta odluka o prisajedinjenju Vojvodine matici Srbiji i zato smo mi ovde, da održavamo sećanje na te dane i ličnost i delo kralja Petra prvog”, rekao je Vukelić.

Gradonačelnik Stevan Bakić, naglasio je da je Lokalna samouprava podržala inicijativu svih sekcija Udruženja ratnih dobrovoljaca “Kralj Petar prvi” da se 25. novembar obeležava polaganjem venaca na spomenik kralju Srbije koji je vladao od 1903. do 1918. godine, koji je svečano otkriven 30. novembra 2021. godine, a koji je bio izuzetno značajan dan za Suboticu, u godini u kojoj je obeležen vek od upokojenja kralja Petra Prvog, a povodom velike Narodne skupštine, istorijskog događaja u kojem je značajnu ulogu imalo i mnogo ličnosti iz našeg grada. Dodao je da je Subotica odala počast najvoljenijem srpskom vladaru, a odluka o podizanju spomenika u okviru koje su bila predviđena i adekvatna spomenička rešenja i za ličnosti koje su značajne za naše sugrađane Mađare, Bunjevce i Hrvate, doneta je jednoglasno na sednici Skupštine grada 2020. godine i realizovana pod punom saglasnosti i u  saradnji sa predstavnicima nacionalnih manjina.

“Kralj Petar prvi poznat i po čuvenim rečima: “Bez ljubavi narodne, slabi su prestoli zemaljski”, želeo je da bude istinski ustavni kralj Srbije, za njega su kako je govorio, Ustav i sve ustavne garancije za slobodu i prava naroda svetinje koje će uvek najbrižljivije poštovati i čuvati. U narodu od milošte prozvan “Čika Pera”, kralj Petar bio je kralj Srbije i tokom velikih vojnih uspeha, pa je zapamćen i kao kralj Petar oslobodilac. U sećanju svog naroda, ostao je upamćen i kao omiljen, hrabar, pošten i pravdoljubiv vladar koji je uprkos vidno narušenom zdravlju, albansku golgotu prošao zajedno sa svojom vojskom. Prihvatio je nacionalni program koji je predviđao oslobođenje i ujedinjenje Srba, Hrvata i Slovenaca, a zastupanje tog programa, kojem je pred zavšetak Prvog svetskog rata bio potpuno privržen, odanost svojim korenima i svom narodu, ljudske vrline i vojničke veštine, ali i činjenice da je uredio vojsku i privredno osnažio zemlju, doprineli su da on još za života stekne slavu i poštovanje na čitavom prostoru Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Naša obaveza je da čuvamo sećanje na stradale tokom tih šest godina i odajemo počast našim slavnim precima, jer to je najmanje što možemo da učinimo za njih, zato što su u svetoj borbi za odbranu i slobodu, koja je ujedno bila i borba za oslobođenje i ujedinjenje sve neslobodne južnoslovenske braće, kako bi se prvi put od dolaska na Balkan našli u istoj državi, žrtvovali ono što je najdragocenije, svoje živote”, rekao je Bakić.