Subotički tamburaši vratili se iz Ade sa veoma zapaženim rezultatima

U Adi je 01. marta održan 19. Festival vojvođanske tambure, na kojem je nastupilo devet škola u kojima se izučava tambura kao instrument. Domaćin takmičenja bila je Muzička škola “Bela Bartok”, a učenici profesora Osnovne i srednje muzičke škole Subotica, Sonje Berte, Milana Pridraškog, Vojislava Temunovića i Mire Temunović su se uz pomoć svojih mentora dobro pripremili za takmičenje i osvojili veoma zapažene rezultate.

Prema rečima profesorice Mire Temunović, koja je inače i predsednica Tima nastavnika tambure u Vojvodini, praksa je da se festival svake godine održava u nekom drugom gradu, odnosno u onom mestu gde se izučava tambura.

“Mislim da smo ovim lepo započeli tu neku karijeru takmičenja ove godine, posle ovog festivala 20., 21. i 22. marta u Subotici će se održati bijenale, Međunarodno takmičenje u tamburi u saradnji sa saradnicima iz Požege iz Republike Hrvatske”.

Marko Kujundžić, učenik 4. razreda osvojio je na festivalu prvo mesto sa 97,33 osvojena boda. Tamburu svira 10 godina, a druženje sa ovim instrumentom započeo je spontano, preko Fejsbuka, putem kojeg je uspostavio komunikaciju sa profesoricom Mirom Temunović.

“Kako su prolazili časovi, meni se tambura sve više sviđala i došao sam do ovog nivoa. Tambura je u ovom kraju zaista veliki instrument i veoma se poštuje kada neko svira neki instrument, jer pogotovo u selima u okolini Subotice svi koji sviraju tamburu su veoma cenjeni”. Ovo je bilo njegovo osmo takmičenje i kako kaže, svake godine napreduje sve više kako u muziciranju, tako i u komunikaciji sa ostalim profesorima i učesnicima takmičenja. “Stvarno mi se dopada taj koncept, jer na taj način upoznajemo ljude iz Vojvodine”, dodaje Marko.

Iva Molnar je u kategoriji drugih razreda osvojila prvo mesto sa 96,33 boda. Tamburu svira od 2. razreda osnovne škole, a sa njom povezao ju je prijatelj koji je takođe pohađao ovaj instrument.

“Kada sam došla kod profesorice i rekla da želim da sviram prim, ona je rekla: “Ne, ne, ti ćeš da sviraš basprim”, ali mislim da više ne žalim toliko što je ona odlučila umesto mene. Nosim jako lepe utiske iz Ade, uvek su to dobra iskustva. Meni sve nagrade znače jer se na taj način cene moj trud i rad koji uložim u sve to. Nastaviću da se školujem na Akademiji u Osijeku i želim da budem profesor tambure”.

Učenik drugog razreda iz Ade Peter Palfi je sa sedam godina počeo da svira tamburu, jer kako kaže, voli ton koji ona proizvodi. A da muzika ne poznaje jezičke barijere, pokazuju njegov talenat, sluh i ljubav prema muzici.

“Za takmičenje sam se pripremao veoma naporno i to još od prvog polugodišta. Vredelo je da uložim toliki trud, pošto sam osvojio prvo mesto sa 97,66 bodova. Naravno, uvek može bolje i trudiću se da uvek bude tako”.

Pored njih nagrade su osvojili i Božidar Cvijin, Danica Ivković, Ana Perčić, Anđela Horvacki, Marta Sudarević, Marta Vukmanov Šimokov, Marija Cvijin, Marko Crnković, Kamerni sastav “Triola” i Dečji tamburaški orkestar Muzičke škole.

Iako zainteresovanih učenika za tamburu ima, to nije u onoj meri od pre nekoliko godina, smatra profesorica Mira Temunović i dodaje da roditelji treba da ponude deci sve vannastavne aktivnosti, ali moraju da prepoznaju afinitet deteta ka nekoj od njih. “Roditelji decu upisuju na sve žive sportove, jezike, muzičke vannastavne aktivnosti i to je u nižem periodu negde i opravdano, ali treba proceniti za šta je dete sposobno i to mu dati. Pravimo mi promocije po školama za nove učenike da ih upoznaju sa našom školom, ali nažalost metodiku rada neće imati, dok na teoretskim smerovima to postoji, a ja imam potrebu da mojim učenicima pokažem i da im ukažem”, dodaje naša sagovornica.