Sve veći broj dece sa disharmoničnim razvojem

U Osnovnoj i srednjoj školi “dr Svetomir Bojanin”, u subotu, 25. februara održan je seminar “Teškoće u učenju i ponašanju u vrtiću i školi – disharmoničan razvoj kod dece“, namenjen edukaciji zaposlenih o sve učestalijim oblicima poteškoća u razvoju kod dece. Predavanje, na kojem je učestvovalo oko 30 defektologa, održali su predstavnici organizacije “Pomoć porodici” iz Beograda, dr Stevan i Violeta Nestorov.

dr Stevan Nestorov iz pomenute organizacije, napomenuo je da danas imamo sve veći broj dece sa disharmoničnim razvojem, kojoj će biti potrebna dodatna podrška uopšte u razvoju, a kasnije i na svim nivoima obrazovanja, od predškolskog, pa tokom osnovnoškolskog uzrasta.

“Teškoće u učenju i ponašanju kod dece i disharmonični razvoj su svi oni različiti problemi kod dece koji postaju vidljiviji u susretu sa školom i problema ne bi ni bilo da ne postoje škole, ali dete kada dođe u školu onda vidimo da ono ne može da čita, to su disleksije, da ne može da piše lepo, to su disgrafije, dakle to je niz simptoma disharmoničnog razvoja koji počinju sa kako mi kažemo “dis” poremećajima i sa kolegama u Subotici pokušali smo da obradimo čitav taj deo i da na taj način njima pomognemo da podignu svoje stručne kompetencije za pružanje dodatne podrške deci u ovoj oblasti”.

Prema njegovim rečima, trenutak kada roditelji treba da počnu da razmišljaju o razvoju svog deteta počinje samim rođenjem, kada je od velike važnosti obezbediti dobre prirodne uslove za njegov razvoj. “Mi stalno apelujemo da to budu uslovi bez ekrana, sa što više pokreta i prirodnih aktivnosti. Kako dete raste i razvija se, postoje neki rani pokazatelji, mi već u predškolskom uzrastu možemo da posumnjamo da će dete imati problema sa čitanjem, pisanjem…Danas imamo sve veći broj dece sa razvojnom disfazijom, deca koja kasnije progovaraju, imaju nerazvijen govor, tako da ono što je naša poruka je da što pre treba početi sa podrškom i tretmanom, jer mala beba jako dobro reaguje na stimulaciju, podršku i tretman kroz pokret, tako da u osnovi svega toga jeste naš pristup, jer što pre počnemo biće bolji rezultati”, ističe dr Nestorov.

Miodrag Stankov, direktor OiSŠ “dr Svetomir Bojanin” naglašava da je seminar izuzetno važan za zaposlene, jer ovu školu pohađa 198 mališana od najranijeg uzrasta do srednje škole.

“Ono što ja uvek pričam je da je permanentno usavršavanje naših zaposlenih defektologa svih struka nešto na čemu zaista treba da radimo, ne samo zbog naše škole, već dodatne podrške koju treba da dajemo u nekoj bližoj budućnosti i svim školama u našoj lokalnoj zajednici. Ovo je jedna od najvažnijih stvari, taj disharmonični razvoj kod dece, kojem treba da dajemo prioritet i ja se nadam da je ovo početak jedne saradnje sa ovom organizacijom. U narednom periodu u ovakve seminare uključimo i zainteresovane relevantne subjekte i masivne škole”, dodao je Stankov.