Nega kože tokom hladnih dana

Vetar, mraz, hladan vazduh, neodgovarajuća nega i duži boravak u prostorijama u kojima je vazduh suv, često dovode do dehidracije kože koja se manifestuje pojavom iritacije, crvenila, a u nekim situacijama dolazi i do perutanja našeg najvećeg organa.

dr Laura Lasinger, specijalista dermatovenerologije, za sajt Subotica danas kaže da suvoća kože ne predstavlja bolest, već privremeno stanje i može se javiti kod bilo koje osobe u svakom uzrastu. Uzroci su najčešće vezani za spoljašnje faktore kao što su hladnoća i vetar, a zimski period je doba kada je koži potrebna intenzivnija zaštita i nega. Ovakve promene se razvijaju pre svega na otkrivenim delovima tela. Suvoća kože čitavog tela ne mora biti praćena nikakvim subjektivnim tegobama i vrlo jednostavno se može poboljšati ukoliko se koristi kvalitetna kozmetika za hidrataciju i zamašćivanje.

dr Lasinger poručuje da ipak treba da se obrati pažnja, jer suva koža može biti jedan od simptoma atopijskog dermatitisa, ekcema i drugih kožnih oboljenja. Ukoliko se pored osećaja suvoće i svraba kože razvija crvenilo ili upala, takvo stanje zahteva terapiju koju nakon pregleda i dijagnostike ispisuje dermatolog. Emolijensi su preparati za hidrataciju i održavanje hidrolipidne barijere kože. Pristupačni su u formi losiona, krema, masti i kupki koji imaju masne komponente, koje kožu čine mekom i vlažnom. Koriste se u medicinskoj kozmetici, a neki se prodaju kao univerzalna sredstva za negu, ili kao čisto biljne mešavine za spoljašnju upotrebu.

Prema njenim rečima, preporuka dermatologa je da se emolijensi nanose nakon tuširanja i kupanja u kadi, bazenima, a treba ih što pre naneti na čitavu površinu kože. Koliko često je potrebno namazati kožu? U zavisnosti od tipa kože, uzrasta i subjektivnog osećaja intenziteta suvoće, hidratantne i hranljive kreme, losioni ili ulja treba da se primenjuju od jednog do tri puta dnevno, kako da bi koža održala vlažnost i postala mekana i baršunasta na dodir. Na lice nanesite tzv. “cold” kreme u toku boravka na niskim temperaturama i na vetru, ili kada ste na zimskim spotskim aktivnostima na planini, stazama u šumi, na skijanju, planinarenju, pešačenju. Za tuširanje odaberite uljane kupke koje dodatno štite kožu od isušivanja. Postoji veliki broj poznatih sastojaka koji se dodaju u preparate za negu sa blagotvornim efektom na kožu, jer zadržavaju vodu i stvaraju tanki protektivni plašt na površini, čineći našu kožu gipkom, zdravom i negovanom. Vaša koža će biti zahvalna ukoliko je razmazite pažljivo odabranim kremama za negu, kaže naša sagovornica.

Hidrantna nega za lice potrebno je da sadrži Hijaluronsku kiselinu koja doprinosi hidrataciji i ojačava funkciju barijere gornjeg sloja kože, kako bi sprečila gubitak vlage, vitamin C koji pomaže u osvežavanju kože i smanjenju tamnih mrlja uz kontinuiranu upotrebu, vitamin A, provitamin B3 i peptide koji stimulišu proizvodnju kolagena i elastina. Za epiderm su poželjni i derivati probiotika za održavanje prirodne bakterijske barijere kože, matični mleč i vitamin E. Nega masne kože zimi specifičnija je nego leti, jer joj je neophodno pružiti vlažnost i hidrataciju, kako bi se održavalo lučenje sebuma. Kada je koža dehidrirana tada se sebum luči više, a u zimskom periodu iako je koža masna, mogu se javiti delovi koji će biti blago isušeni. Za dobru negu potrebni su kvalitetni i blagi proizvodi za čišćenje, kao i kreme i antiridi koji svojim moćnim sastojcima nadoknađuju koži vlagu, voskove, masne kiseline, vitamine…

Evo nekoliko saveta kako da Vaša nega lica tokom zime bude pravilna.

Umivajte se mlakom ili hladnom vodom

Vruća voda brzo rastapa zaštitni sloj kože, pa ako želite da vaša koža tokom zime ostane glatka, izbegavajte vrele kupke i umivanje vrućom vodom. Za umivanje koristite isključivo mlaku ili hladnu vodu.

Nega lica tokom zime podrazumeva pojačanu hidrataciju

Hidratacija je bitna tokom čitave godine, a njen značaj posebno dolazi do izražaja tokom zime. Osim što gubi sjaj i doprinosi umornom izgledu, suvu kožu lica prati i nelagodan osećaj zatezanja i podložnija je nastanku bora i sitnih linija. Kako bi se to izbeglo, savetuje se odabir odgovarajućeg proizvoda za negu, koji treba naneti na lice dok je koža još uvek vlažna, dakle odmah nakon tuširanja ili umivanja. Na taj način će koža brže i bolje apsorbovati potrebnu vlagu.

Ograničite piling lica

Bez obzira na to koji tip kože imate, zimska nega podrazumeva i piling. Tako ćete skinuti sloj mrtvih ćelija i ukloniti nečistoće iz pora, pa će lice biti spremno za kremu i druge kozmetičke proizvode. Istovremeno, doprineće da ten bude ujednačen, ali stručnjaci savetuju oprez kako se koža ne bi dodatno isušila. Piling bi trebalo da se u proseku radi jednom nedeljno i to preparatima koji ne sadrže alkohol i koji nisu agresivni prema koži.

Recept za piling od kafe:

Potrebno je tri kašike ulja (baby, bademovog ulja ili kokosovog ulja), tri kašike kafe i tri kašike šećera. Kada se smesa zamuti, potrebno ju je naneti na mokro telo, dobro utrljati i isprati. Nakon toga kožu je neophodno namazati kremom za hidrataciju.