Savremena estetska stomatologija

Dr Nevena Ranđelović rođena je u Zaječaru 1991. godine, završila je srednju Zubotehničku školu u Beogradu u kojoj je dobila nagradu ,,Zlatna špatula’’ (đak generacije prakse), diplomirala je na Stomatološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu sa velikim uspehom. Na trećoj godini učestvovala je u pisanju naučno-istraživačkog rada. Nakon završenog fakulteta nastavila je sa usavršavanjem iz oblasti estetske medicine (anti-aginga). Učesnik je brojnih simpozijuma u zemlji i inostranstvu. Šta predstavlja estetska stomatologija, koji je njen cilj, koje procedure obuhvata, na koje načine i kada se one primenjuju, kome je namenjena estetska stomatologija objašnjava za nedeljnik Subotica danas.

Estetska stomatologija je grana stomatologije koja podrazumeva skup raznih stomatoloških intervencija i postupaka, korišćenje najsavremenijih materijala, kao i same tehnike stomatologije, koje prvenstveno imaju za cilj visoko izraženu estetiku, a onda i kao neizaostavni momenat dobru funkcionalnost. Estetskom stomatologijom postižemo da zube pacijenta, na zaista vidljiv i estetski način, poboljšamo, podignemo kvalitet života pacijenta na viši nivo i naravno njegovo samopouzdanje, kaže Nevena Ranđelović doktor stomatologije i sertifikovani doktor estetske medicine.

Ona navodi da je najčešća asocijacija na savremenu estetsku stomatologiju “Hollywood smile” (Holivudski osmeh), da njega karakteriše potpuni makeover osmeha pacijenta, da se u ovoj proceduri na sve zube gornje i donje vilice, postavljaju bezmetalne krune koje potpuno menjaju oblik i boju prethodnih pacijentovih zuba, a boju najčešće pacijenti biraju kao najsvetliju nijansu iz veštačkog spektra boje. Dr Nevena Ranđelović takođe navodi da estetska stomatologija, osim ove procedure, obuhvata i druge procedure i terapije u koje spadaju: kompozitne fasete-bele plombe, bezmetalne krune, metalokeramičke krune, keramički veniri, izbeljivanje zuba, rešavanje Gummy smile-a, anti-aging i estetske procedure u stomatologiji.

Kompozitne fasete se postavjaju uz pomoć materijala od koga se postavljaju beli ispuni (plombe). Postavljaju se na spoljašnju, vidljivu, stranu zuba i na taj način prekrivaju spoljašnju površinu menjajući njen oblik i boju. Ukoliko imate manje nepravilnosti, poput manjeg razmaka između zuba, želite da promenite oblik i boju zuba kompozitne fasete mogu biti dobar izbor za Vas.  Keramički viniri su tanke keramičke ljuspice koje se trajno cementiraju na spoljašnju površinu zuba. Oni su idealno rešenje za postizanje skladnog i blistavog osmeha. Njihova prednost je minimalno uklanjanje zubne supstance. Koriste se kada želite da ispravite manje nepravilnosti oblika i položaja zuba, kada treba da se nadomesti deo zuba, ukoliko želite da promenite boju zuba ili da popunite razmak između zuba. S obzirom na to da se i kompozitne fasete i keramički viniri postavljaju na spoljašnju površinu zuba, razlika između njih se ogleda u dugotrajnosti (dugotrajniji su keramički viniri), kod kompozitnih faseta (plombi) dolazi do prebojavanja i mogućeg nakupljanja pigmentacija u funkciji vremena, dok se kod vinira to ne dešava, takođe, keramički viniri su otporniji. Treba naglasiti da sve ove prednosti vinira ne znače neminovno da ćemo se odlučiti odmah za njih. Bezmetalne krune su potpuno keramičke i predstavljaju odlično rešenje kojim se nadoknađuje zubna kruna u ustima. Funkcionalnost je neosporna, a imaju vrhunska estetska svojstva. U osnovi je bela kapica koja imitira prirodni zub, a transparentnost-propuštanje svetlosti, i paleta boja buduće veštačke krune omogućavaju postizanje neverovatnih prirodnih rezultata. Metalokeramičke krune su čest izbor pacijenata zbog odnosa cene i kvaliteta. U odnosu na bezmetalne krune imaju lošije eststke mogućnosti, ali njihova fizička svojstva poput otpornosti, jačine i dugotrajnosti su odlična, naglašava dr Ranđelović.

Prema njenim rečima izbeljivanje zuba predstavlja proceduru kojom dobijamo svetliju ili najsvetliju nijansu koju naši zubi mogu da postignu prilikom beljenja zuba, koja se radi u ordinaciji pod kontrolom stomatologa, dok gummy smile predstavlja povećanu vidljivost gingive-roze mekog tkiva oko zuba, u narodu poznata kao “desni”. Pri osmehu dominira gingiva- „desni“. Ovaj nedostatak može da se reši uz pomoć manje hirurške intervencije-gingivoplastike, pri kojoj se uklanja višak gingive -„desni“. Zub tada izgleda duže i osmehom više ne dominira gingiva. Još jedan način u rešavanju ovog nedostatka je da se ubrizga botoks iznad gornje usne,  relaksiraju se mišići usne i onda se usna ne podiže pri osmehu, tako da se manje vide „desni“. Ovo je kratkotrajnije rešenje, ali je apsolutno bezbedno. Takođe, višak gingive može se ukloniti i laserom, objašnjava naša sagovornica.

Dr Ranđelović kaže da anti-aging procedure u stomatologiji imaju za cilj poboljšanje izgleda donje trećine lica i lica uopšte, da upotpunjuju izgled novog, zdravog osmeha, a najčešće se koriste hijaluronski fileri kojima se nadoknađuje izgubljeni volumen lica, poboljšava se tonus kože, a takozvane kesice koje padaju sa obraza preko donje vilice, uvučena i mala brada, podbradak, smanjena izraženost donje vilice i njenog ugla mogu da utiču na harmoniju i skladnost donje trećine lice, da se botoks koristi za već pomenut „gummy smile“, kao i za vertikalne bore iznad gornje usne (pušačke bore) i da je imperativ izgledati zdravo za svoje godine, a ne neprirodno i veštački mlađe.

Estetska stomatologija namenjena je i prilagođena svim pacijentima, počevši od svakodnevnog postavljanja belih plombi (ispuna) do onih situacija kada se totalno menja osmeh i vraća funkcija zuba. Zapravo, za sve one koji žele da imaju zdrav, blistavo beli osmeh, moram da naglasim da neke procedure poput beljenja zuba, postavljanja keramičkih vinira, bezmetalnih ili metalokeramičkih kruna, nisu dozvoljene pre osamnaeste godine iz čisto estetskih razloga. Međutim, ukoliko je u pitanje dovedena funkcionalnost ili je ustanovljen veliki psihološki problem kod osobe zbog određene situacije u usnoj duplji, u tim slučajevima, uz saglasnost roditelja ili staratelja, odgovarajuća intervencija se može uraditi- ističe za kraj dr Nevena Ranđelović dodajući da, s obzirom na to da je lepota i savršenstvo osmeha, poput Holivudskog osmeha, postao imperativ u današnjem društvu, ne treba zaboraviti činjenicu da je zdrav osmeh ujedno i lep osmeh.