Rano zaočinjanje KPR-a od strane laika povećava preživljavanje 2-3 puta

Svetski dan „Pokrenimo srce“ obeležava se 16. oktobra svake godine.  Dom zdravlja Subotica i zaposleni u Službi hitne medicinske pomoći obeležavaju ovaj dan od 2014. godine a cilj manifestacije je da se poveća nivo svesti o značaju ranog započinjanja KPR-a od strane laika, što većem broju naših sugrađana. 

Iznenadni gubitak svesti uz prestanak rada srca i disanja se može dogoditi bilo gde, bilo kada i bilo kome. Iako je najčešći u kućnim uslovima, dešava se i na javnim mestima, na ulici, radnom mestu, sportskim terenima tokom fizičkog napora… Jedna od deset osoba preživi. Rano započinjanje KPR-a od strane laika povećava preživljavanje 2 do 3 puta. Na žalost, vrlo mali broj osoba koje su doživele srčani zastoj dobija ovu vitalnu pomoć na vreme kako bi im se spasio život, kaže dr Mihaela Soldat Budimski i navodi da prema dobijenim podacima incidenca srčanog zastoja u Subotici je 170 na 100.000 stanovnika. Drugim rečima, srčani zastoj se dešava svaki drugi, treći dan.

U cilju unapređenja kvaliteta zbrinjavanja ovih pacijenta, tokom decenijskog EuReCa programa, u kontinuitetu smo sprovodili različite aktivnosti u vidu edukacije svih zaposlenih u SHMP kroz kurseve Resuscitacionog Saveta Srbije o zbrinjavanju životno ugroženih pacijenata. Paralelno su rađene edukacije građana kroz različite manifestacije koje su svake godine i medijski bile propraćene. Zahvaljujući, pre svega ogromnom razumevanju i podršci uprave Doma zdravlja, Grada Subotice a i Pokrajine Vojvodine, naša služba raspolaže najsavremenijom opremom u Srbiji koja u potpunosti prati Evropske standarde a samim tim i zbinjavanje najkritičnijih pacijenata kojima se borimo za život, dodaje dr Soldat Budimski.

Cilj ovogodišnje manifestacije „Pokrenimo srce” je da kroz obuke zaposlenih u društveno odgovornim kompanijama, kroz aktivnosti „Kids save life“ u školama i vrtićima, definišu situacije sa životno ugrožavajućim stanjima u kojima je ušečće laika od krucijalnog značaja do pristizanja ekipe Hitne Pomoći i ranog započinjanja osnovnih mera životne podrške (BLS).

Odziv škola ka edukacijama je izuzetan. Počeli smo sa kratkim informisanjem dece u vrtićima, kojima je program prilagođen uz bajkovit prikaz srčanog zastoja koji prezentuje jedan Meda, kaže Žolt Sendi, glavni medicinski tehničar i dodaje da je nedelje organizovana edukacija trećih razreda u Gimnaziji „Svetozar Marković’’ dok je za samo nedelju dana kroz obuku prošlo preko 300 dece.

Cilj nam je da se edukacija sprovede u svim školama u našem gradu i vangradskim naseljima kako bi zajedno uvežbali kako da pokrenemo srce, kaže Sendi.

Komentari: 0

Vaša email adresa neće biti prikazana. Obavezna polja su označena sa *