Stigle vakcine protiv gripa, savet građanima da se vakcinišu

Prošle nedelje u Severnobački okrug pristiglo je 10 hiljada doza vakcina protiv gripa, od kojih je za Dom zdravlja namenjeno 7.500. Svi koji žele da se vakcinišu, to će moći da urade vakcinom “Vaxigrip”.

Kako je istakao dr Nebojša Bohucki, epidemiolog u Zavodu za javno zdravlje, reč je o veoma dobrim vakcinama, s obzirom da je broj neželjenih reakcija minimalan, a ukoliko do njih i dođe one se najčešće ispoljavaju na dan primanja u vidu bola na mestu aplikacije, blage temperature, slabosti i malaksalosti, koje se inače javljaju prilikom primanja i drugih vakcina. “Vakcine su odlične i mogu da se primenjuju za sve uzrasne grupe, donja granica je šest meseci, a gornja ne postoji. Radi se o četvorovalentnoj vakcini, koja je napravljena prema preporuci Svetske zdravstvene organizacije i pruža zaštitu protiv gripa tip A, podtip H1N1, H3N2, kao i protiv virusa tipa B sa dva aktuelna serotipa”, naglašava dr Bohucki.

Vakcinu je namenjena svima, ali pre svega starijima od 65 godina, osobama sa hroničnim oboljenjima, kardiovaskularnim bolesnicima, pacijentima koji boluju od neke hronične bolesti pluća, metaboličkih poremećaja, malignih bolesti u bilo kojoj fazi i u drugim stanjima. Vakcinu protiv gripa mogu da prime i trudnice. “Prema iskustvu iz prethodnih godina, smatra se da će količina vakcina koje su pristigle biti dovoljna za potrebe našeg okruga i moram da kažem da je pravo vreme da građani sada prime vakcinu. Grip za sada ne registrujemo na teritoriji Severnobačkog okruga i države Srbije, ali imamo podatke iz Evrope da se u sve većem broju zemalja izoluje virus, tako da je za očekivati da će uskoro i kod nas biti dokazano njegovo prisustvo, posle čega će rasti i broj obolelih.  Zanimljivo je da su naši najstariji sugrađani najzainteresovaniji za vakcinu, a težište bih stavio na one mlađe sugrađane koji imaju neko hronično oboljenje i koji često ne shvataju koliki je benefit od toga kada se primi vakcina, jer kada obole, po pravilu se pogoršava osnovna bolest od koje boluju”, naglašava dr Bohucki.

Imajući u vidu da se i dalje govori o imunizaciji protiv virusa Covid-19, naš sagovornik ističe da nije bitan vremenski period između primanja vakcine protiv pomenutog virusa i virusa gripa, jer se radi o mrtvoj vakcini i one mogu da se prime istog dana, ali u različito rame. “Prethodne dve godine nosili smo maske koje su bile obavezne, međutim mere prevencije se ukidaju poslednjih nekoliko meseci,  maske nisu obavezne, a pričamo o kapljičnoj infekciji. Prve godine pandemije Covid-19 uopšte nije dokazano prisustvo virusa gripa, međutim prošle zime mere su bile nešto blaže, pa je virus izolovan. Ove godine pošto mera nema, osim u zdravstvenim i ustanovama socijalne zaštite, ta situacija jako pogoduje širenju svih kapljičnih infekcija, tako i gripu i zbog toga se govori da se očekuje daleko veći broj slučajeva, tako da je to dodatni razlog da se vakcinišemo”, napomenuo je dr Bohucki.

Poučen iskustvom iz prethodnih godina, dodaje da je virus gripa izolovan krajem novembra i početkom decembra meseca, kada dolazi do porasta broja obolelih, a najveći broj slučajeva očekuje se u februaru.