Bane Maksimović: Ukidanjem „izmišljenih radnih mesta“ obezbedili bi se udžbenici za subotičke đake
Na četvrtoj sednici Skupštine grada Subotice, kao odbornik opozicije ispred Narodnog pokreta Srbije, Bane Maksimović predložio je reorganizaciju i optimizaciju radnih mesta u organima lokalne vlasti.
„Grad izdvaja čak 560 miliona dinara godišnje za plate 312 zaposlenih u organima lokalne vlasti. Imajući to u vidu, izneo sam jasan predlog: smanjenje ovih sredstava za 30% oslobodilo bi 160 miliona dinara, što bi trebalo da bude dovoljno da se obezbede besplatni udžbenici za oko 14.000 osnovaca i srednjoškolaca u Subotici”, rekao je Maksimović a na pitanje našeg portala kako bi se eventualno ovaј problem rešio da li smanjenjem plata ili kadra odgovorio je:
„Činjenica je da je novac opredeljen za finansiranje plata organa vlasti na mesečnom nivou praktično 149 hiljada dinara po osobi. Trenutno nemamo detaljan uvid u statistiku najviših i najnižih plata, kao ni koliko iznosi medijalna plata. Ono što je očigledno jeste da se neophodna racionalizacija i optimizacija radnih mesta mora sprovesti” , rekao je Maksimović i istakao da je potrebno utvrditi koliko ima tzv. „izmišljenih“ radnih mesta. „То је poznata javna tajna jer se ista otvaraju za stranačke parazite. To je ono što treba da se uskrati. Nemamo tačan broj takvih radnih mesta, ali optimizacija je ključna – utvrditi obim posla po zaposlenom i sagledati koji radnici zaista zarade svoju platu, a koji tokom radnog vremena obavljaju privatne poslove. Naš cilj je da ukažemo na to da novac postoji, ali da se ne raspodeljuje ravnomerno. Rešenje nije nužno u smanjenju plata ili otpuštanju, već u racionalnom sagledavanju i reorganizaciji postojećih resursa.“
Maksimović se osvrnuo i na konstataciju zamenice gradonačelnika Čile Goli da nema potrebe za isplatom sredstava roditeljima za nabavku udžbenika jer su iste već svi nabavili.
„Sramotna je njena izjava jer takav odgovor pokazuje odsustvo bilo kakvog razumevanja za potrebe građana i potvrđuje da lokalne vlasti nisu u stanju da na vreme planiraju i reaguju u interesu naših najmlađih. Još je sramotnija činjenica da je Beograd u međuvremenu odlučio da pruži finansijsku pomoć svojim đacima. Isplata „đačke pomoći“ u vrednosti od 20.000 dinara izvršena je svim beogradskim učenicima. Ako Beograd može da prepozna i adekvatno podrži svoje đake, zašto to ne bi mogao i grad Subotica?“, rekao je Maksimović i ovo ne postupanje nazvao očiglednom diskriminacijom dece na osnovu mesta stanovanja kao i da će se zalagati na nekoj od sledećih sednica da se troškovi roditeljima refundiraju.
Bravo Bane