Projekat “Ruka za ruku” u cilju pomoći starijim licima

Projekat “Ruka za ruku” učenika četvrtog razreda Politehničke škole Davida Krasnića, Dajane Gabrić, Aleksandre Strajinić, Vuka Trkulje i Uroša Lukića, koji za cilj ima pružanje pomoći starijim osobama, našao se među prvih pet u konkurenciji od preko 600 timova, u okviru UPSHIFT radionice koju je u Srbiji organizovala Kancelarija UNICEF-a, uz podršku organizacije “Dostignuće mladih”.

Prema rečima Nemanje Jovanovića, mentora UPSHIFT Internacionalnog projekta, na radionicu je pristigao veliki broj prijava, među kojima je i ona subotičkog tima koji je imao dobro definisan problem, a u novembru prošle godine u Beogradu je realizovana radionica, gde je predstavljeno deset najboljih problema bez idejnog rešenja, a učesnici su tokom tri dana uz pomoć mentora tražili rešenja kroz metodologiju UPSHIFT.

Prema njegovim rečima, članovi tima postali su svesni problema nakon njegovog definisanja, od kojih su se posebno izdvojili problemi vezani za nestrpljivost mladih i zdravstvenu zaštitu koja ne zadovoljava uvek i u potpunosti potrebe starijih osoba.

“Mi smo zajedno došli do samog rešenja i moram da kažem da je ovo zaista jedno veliko priznanje mladima koji su prepoznali problem koji muči starije sugrađane. Nisu u tom trenutku razmišljali o sebi već na svoje starije sugrađane i bake ili deke, da im olakšaju sam život, pogotovo kako poslednjih godina prolazimo kroz Korona situaciju, danas smo svedoci da su oni zanemareni jer kod nas vlada i tzv. “ejdžizam”, dakle ne postoji ta neka briga za starije, a takođe jedan od problema koji smo definisali je zašto mladi ne obilaze svoje bake i deke”.

Žiri takmičenja odlučio je da tim subotičkih srednjoškolaca bude nagrađen iznosom od 100 hiljada dinara za realizaciju projekta, a učenici su taj novac odlučili da utroše za nabavku medicinske opreme za obavljanje osnovnih predmeta, poput pulsnog oksimetra, aparata za merenje krvnog pritiska i nivoa šećera u krvi i za promociju projekta, a sredstvima koja su donirali predstavnici udruženja i kompanija na promociji, u planu je da se studenti medicinskih smerova Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača i trenera angažuju u realizaciji projekta, tako što će kroz program plaćene prakse pružati pomoć našim starijim sugrađanima. Mi smo zapravo želeli da ne bude čisto volonterski, nego da kroz neki program plaćene prakse stimulišemo mlade ka starijima. Ti mladi stiču svoje neko iskustvo jer su upravo to studenti koji imaju teorijsko znanje, a kroz naš projekat će doći i do tog praktičnog znanja i dobiće neki džeparac”, dodao je Jovanović.

Vuk Trkulja, jedan od članova tima projekta “Ruka za ruku”, istakao je da je rad na projektu bio veoma zanimljiv, pogotovo zbog činjenice da su uspeli da podignu nivo zainteresovanosti svojih vršnjaka.

“Na ideju za projekat smo došli na času sociologije kod naše profesorke Sofije Lebović koja nas je obavestila o takmičenju, na koji smo se prijavili sa temom “Neadekvatna nega starih lica u Subotici”. Cilj ovog našeg projekta je da podignemo svest mladih da jednostavno ima previše starih ljudi koji nemaju adekvatnu pomoć i negu i da nemaju kome da se obrate. Želimo da povežemo stare i mlade generacije koje su se jako udaljile i da vratimo to neko poštovanje koje je ranije postojalo, a kojeg jednostavno danas nema”.

U okviru prezentacije prikazan je film koji je snimljen za potrebe projekta, a organizovan je i intervju sa učesnicima, u kojem se razgovaralo o položaju starijih ljudi, merama koje su do sada sprovedene, kao i o rastućoj diskriminaciji mladih prema starijim osobama.