Evropska noć istraživača: Od programiranja kamera do robotske ruke
Evropska noć istraživača održana je u petak, 27. oktobra, u Novom Sadu, Kikindi, Šapcu, Inđiji i u Subotici u organizaciji Kreativno edukativnog centra iz Novog Sada sa svojim partnerima Visoko tehničkom školom strukovnih studija Subotica, Naučno-tehnološkim parkom Novi Sad, Centrom za promociju nauke i Udruženjem naučnih komunikatora naukom, dok je glavna tema manifestacija bila veštačka inteligencija.
Dr Laslo Gologak koji u Višoj školi predaje primenjeu automatizaciju i mehatronske elemente predstavio je mehatronski uređaj koji je napravljen u saradnji sa jednom subotičkom kompanijom. Na uređaju se vidi transportna traka, robotska ruka , kamera i ovo je pravi primer mehatronskog uređaja preko kojeg studenti mogu da savladaju programiranje kamera, indutrsijskog robota i trake, kaže dr Gogolak dodajući da ovaj uređaj obuhvata ukupno znanhe iz tri do četiri predmeta.
Viktor Nađ zaposlen je kao developer u jednoj subotičkoj firmi a u Noći istraživača promovisao je mobilnu aplikaciju u kojoj se jednim klikom na displeju ili telefonu kontroliše više uređaja i olakšava se život.
Ako znamo da se jedna osoba svakodnevno budi u 7 časova, da ne bi palila svetlo putem displeja programira se vreme kada se ista pale automatski. Isto tako može da se programira i gašenje svetla i mnogo drugih predmeta, kaže Nađ i dodaje da se veštačka inteligencija primenjuje u jednoj pametnoj zgradi i dva hotela u Subotici.
Posetioci su ovom prilikom mogli da poslušaju nekoliko zanimljivih predavanja koja su bila na srpskom i mađarskom jeziku, o modelima i vrstama kao i generativnoj veštačkoj inteligenciji a imali su priliku da vide kako se određeni modeli implementiraju u svakodnevnom životu. Pored predavanja postavljeni su i štandovi gde su posetioci mogli da pogledaju projekte gde se već koristi veštačka inteligencija kao i da u nekoliko radionica nešto i sami realizuju.
Projekat „Shoot the ball” počeo je sa studentskom idejom po ozoru na fliper u kontra smeru. Imamo tu razne motore, koji se kreću linearno levo desno, rotaciono i dozator izbacivač a u jednom momentu treba da probijemo lopticu kroz ceo sistem, objašnjava Arpad Pletikosić, asistent na Visokoj tehničkoj školi strukovnih studija i dodaje da se kroz ovaj projekat uči pored projektovanja uči kako se projektuje opterećenje odnosno programira ceo sistem.