Snežana Prćić: “Moj posao je zrnce sreće koje me vodi kroz život”

Naša sugrađanka Snežana Prćić već godinama unazad svojim rukotvorinama ulepšava kako domove brojnih porodica, tako i izložbe na kojima rado učestvuje, jer smatra da su one prava prilika da se umetnici okupe i predstave svoj rad. Kako kaže, na taj način dobijaju vetar u leđa, jer svaki kreativac je pomalo nesiguran ako ne dobije povratnu informaciju da li je to njegovo delo makar malo nekoga usrećilo. Snežana je svoj hobi kojim se bavi godinama unazad pretvorila u zanimanje, a svakom predmetu koji izrađuje ili restaurira posvećuje se sa puno pažnje i ljubavi. Snežana je i dobitnik Majstorskog pisma, odnosno Sertifikata za stručnost u umetničkom radu koje dodeljuje Ministarstvo privrede.

“Potrebu da se okružujem lepim stvarima i da ukrašavam svoj životni prostor čini mi se imam od najranije mladosti. Odrastala sam uz mnoštvo ručnih radova koje je izrađivala moja mama, pa se tu verovatno razvijala i moja kreativnost. Iako sam radni vek provela u finansijama i ekonomiji, hobi je bio moj svet i terapija protiv stresa. Kada su se stekli uslovi, nekako je logičan sled stvari bio da se hobi pretvori u posao i sada uživam bezgranično”, počinje svoju priču za sajt Subotica danas naša sugrađanka.

Ulepšavati svoj životni prostor je moj životni moto i mislim da je to jako važan segment naših života. Svakodnevno se trudim staviti do znanja ljudima iz svog okruženja da je suština životne sreće upravo u malim stvarima, sitnicama, u kafi sa prijateljem, šetnji, pročitanoj knjizi, cvetiću u vazi, čaju popijenom iz lepe šolje…Mnogo smo okupirani svakodnevnim užurbanim životom i prepustimo se sivilu i nervozi, a tako malo nam je potrebno za sreću, samo na tome moramo raditi.

U svom radu koristi razne tehnike ukrašavanja predmeta, a jedna od njih je dekupaž koja u osnovi podrazumeva isecanje papira i salveta i lepljenje na pripremljenu podlogu, ali se, kako kaže, kroz dugi niz godina ta jednostavna tehnika obogatila raznim dekorativnim postupcima. To su razni premazi za raspucavanje podloge, šabloni i kalupi za izradu određenih ornamenata koji se lepljenjem dodaju na podlogu u nekoj od faza izrade, a tu su i razni premazi, paste, voskovi i slične emulzije kojima se, u zavisnosti od trenutne inspiracije, postiže efekat starosti, kamena, mahovine i slično. “Inspiraciju nalazim svuda oko sebe i to stalno. I kada obavljam svakodnevne poslove i aktivnosti, u kupovini, šetnji, na putu, u restoranu, na ulici…često mi pažnju privuče neki detalj, stara brava, zgužvani komadić starih novina, starinska zavesa iza dotrajalog prozora, uveli cvetić ili pupoljak tek nagovešten u svom nastajanju. Zalazak sunca, prelamanje svetlosti kroz kapljice kiše, sve su to kamenčići kaleidoskopa koji iskoče i poslože se u jednu celinu kada sednem za moj radni sto u Sitničarnicu”.

Snežanini ručno napravljeni predmeti neretko završe u nekoj od okolnih zemalja, kao mali znak pažnje nekoj dragoj osobi ili jednostavno kao suvenir koji podseća na naš grad, a pošto obnavlja i manje komade starog nameštaja, često joj u ruke dospe neka prašnjava lepotica iz vremena Austrougarske ili iz susedne Mađarske kojoj doda još koju godinu života. “Ne bih mogla reći da se potreba za lepim može ograničiti geografski, možda jedino kod nas ljudi nemaju toliko priliku doći do materijalno pristupačnijih komada i lepih predmeta, ali moram da istaknem da mnogi imaju potrebu ulepšavati svoj životni prostor. Najviše se sviđa mojim kupcima kada zajedno osmišljavamo prostor u koji treba da se smesti kutijica, poslužavnik, čiviluk ili već nešto drugo i kada svojim sugestijama pomognem da oplemene svoj kutak sa malo ulaganja i mnogo mašte”, kaže Snežana Prćić, koja je bila jedan od učesnika nedavno održane izložbe u Bunjevačkoj matici, koju je povodom predstojećih uskršnjih praznika organizovao Centar za kulturu Bunjevaca.

Najčešće učestvujem na lokalnim manifestacijama i izložbama gde me moji sugrađani već prepoznaju, ali uvek se stvori i neko novo poznanstvo, pa po koja reč se uvek prozbori i sa turistima ili slučajnim prolaznicima. Moja radionica je registrovana na kućnoj adresi, te me često posećuju kupci koji vole da porazgovaraju u mom vrtu gde se nalazi i prodajni prostor. Vlasnica sam Sertifikata za umetničke i stare zanate, što je potvrda mog kreativnog i dugogodišnjeg rada.

Predstavila se sa kolekcijom “Put križa – Kalvarija”, a ideja je kako objašnjava, potekla od prijateljice koja je poželela da za uskršnje praznike ima trajnu dekoraciju. Za ovaj rad sam koristila jaja od stiropora koja su urađena u kombinovanoj tehnici dekupaž. Podloga je odrađena različitim premazima da odaju utisak starinskih ispucalih jaja, motiv je rađen na salveti klasičnom tehnikom, a ukrašena su ornamentima od hladnog porculana i na kraju su premazana uljanim bojama. Za ovaj posao mi je bilo potrebno oko mesec dana, a najduže je trajalo osmišljavanje ideje. Učestvujem često na ovakvim manifestacijama na kojima se okupljaju rukotvorci, ja sam svoj hobi pretvorila u posao i volim ga najviše na svetu i mislim da je jako važno okupljati autore bilo kojim povodom. Snežana kaže da najviše voli praviti dekoraciju za praznike, kao što su kuglice za božićne praznike i uskršnja jaja. “Mišljenja sam da tradiciju trebamo prenositi našim potomcima, jer tako čuvamo svoje korene, pa i ovako kroz izradu i ukrašavanje prazničnih trpeza i okupljanje porodice oko iste. Moja poruka bi bila da se svako potrudi pronaći ono zrnce sreće koje ga vodi kroz život, bio to hobi ili posao. Ja sam svoje zrnce pronašla”.

Moj prvi i najvažniji savet bi bio da sve pripreme za uskršnje i sve druge praznike radimo sa decom, unucima i uopšte sa svojim najmilijima. Jedan od vrlo jednostavnih načina ukrašavanja uskršnjih jaja bi bio sledeći: Na običnu PVC kesu nanesemo flomasterima u nekoliko boja linije, poprskamo blago vodom iz raspršivača i obmotamo kuvano jaje kesicom. Odmah ostaju divne šare duginih boja. Preporuka je da jaja budu bele ljuske. Kod nas u kući je običaj da se sitni poklončići, slatkiši i šarena jaja sakriju po dvorištu i da ih najmlađi članovi traže. Bude veselo uz mnogo smeha i dečje radosti kada se pronađe paketić.