Za godinu i po dana Subotica dobija Omladinski centar

Subotica bi u narednih godinu i po dana trebalo da dobije Omladinski centar, a tim povodom održan je partnerski sastanak predstavnika subotičke Kancelarije za mlade sa predstavnicima  OPENS Omladinskog centra iz Novog Sada, na kojem je predstavljen projekat budućeg Omladinskog centra u našem gradu, čija rekonstrukcija i opremanje će se finansirati iz budžeta Vlade Srbije u iznosu od oko 22 miliona dinara.

U planu je da Omladinski centar bude moderno opremljen, nalaziće se u ulici Hanibala Lučića br. 7, u okviru kojeg će biti izgrađene tri prostorije namenjene za kancelarije i salu za predavanje.

“Ono što bih ja istakao je da će osim Kancelarije za mlade, u ovim prostorijama funkcionisati i ostala omladinska udruženja, odnosno organizacije i srednjoškolci, što je negde i cilj sastanka, jer želimo da zajedničkim snagama okupljamo mlade ljude na jednom mestu, gde će kroz zajedničku energiju, umrežavanje, odnosno povezivanje sprovoditi svoje aktivnosti na lokalnom nivou”, naglasio je Njegoš Đukanović, Koordinator Kancelarije za mlade Grada Subotice.

Primer za formiranje Omladinskog centra dolazi iz Novog Sada, koji je svoj prostor za mlade dobio kroz projekat “Novi Sad – omladinska prestonica Evrope”. Kako ističe Nemanja Obradović, koordinator Omladinskog centra OPENS, njihov cilj je širenje omladinskih centara po Srbiji, a osim u Subotici dobiće ih još tri grada Sombor, Mionica i Niš. Podršku za ovu ideju dobili su kroz konkurs Ministarstva omladine i sporta, a u navedenim mestima, prema Obradovićevim rečima, postoji osnovna infrastruktura za razvijanje ovakvih projekata. Ideja je da ovi gradovi dobiju nedostajući kapacitet, a to je prostor za mlade, prostor za organizaciju i za lokalne institucije koje imaju ideju da sprovode servise i programe za mlade.

“Mi ćemo u ova četiri grada početi proces osnivanja omladinskih centara, ideja je da u saradnji sa Lokalnom samoupravom razgovaramo o tome, da se mapiraju javna mesta gde može doći do izgradnje ili renoviranja prostora za uspostavljanje centra, da pričamo o tom programskom delu, šta je to od sadržaja za mlade što će se nalaziti u tim centrima i taj proces je započet sredinom ove godine. Subotica kao i ostali gradovi izrađuje idejni projekat, on je već negde gotov, ono što se sada čeka u drugoj fazi jesu sredstva od kojih će se renovirati prostor, a zatim da se subjekti omladinske politike na lokalnom nivou okupe oko ove ideje i da definišu šta su to programi i sadržaji koje će mladi moći da koriste u ovom gradu. Mi vidimo korist iz više razloga, mladi su danas izloženi uticajima i na internetu i zbog Korone smo imali različite situacije koje su izuzetno izazovne za mlade, nama je ideja da se sa ovim pitanjima bavimo strateški, da mladima budemo podrška, da imamo kompetentne mlade ljude koji rade sa mladima, jer bitno je da ulažemo u mlade, u tu budućnost o kojoj često slušamo da je neophodno da mladi imaju prostor i podršku i da imaju sadržaj koji mogu da koriste”, objašnjava Nemanja Obradović.

Dodaje da kada je reč o sadržajima za mlade, radi se o različitim programima pre svega neformalnog obrazovanja koji razvijaju lako prenosive veštine, jer sva istraživanja pokazuju da mladi ne mogu da se uklope sa trenutnim stanjem na tržištu rada. “Ono što mi nudimo u okviru planiranih programa se ne uči u školi, ono podstiče jednu socijalnu interakciju između mladih unutar zajednice, mladi mogu da se bave ličnim i socijalnim razvojem na jedan pravi način i da sprovode svoje inicijative”, naglašava Obradović.