Sastanak Komiteta eksperata Evropske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima Saveta Evrope održan u Subotici

Delegacija Komiteta eksperata Evropske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima Saveta Evrope, boravi u poseti Srbiji sa ciljem praćenja njene primene, tokom koje će biti organizovani sastanci sa institucijama i udruženjima koja promovišu i koriste manjinske jezike ili predstavljaju njihove govornike, kao i sa lokalnim, pokrajinskim i nacionalnim vlastima.

Jedan od njih vezano za bunjevački jezik održan je u utorak, 25. oktobra u Gradskoj kući, kako bi se proverilo koje su obaveze iz Povelje ispunjene i koje su preporuke Komiteta eksperata i Komiteta ministara Saveta Evrope u prethodnom ciklusu evaluacije i monitoringa sprovele srpske vlasti u saradnji sa predstavnicima govornika manjinskih jezika.

Kako ističe prof. dr Gerard Rene de Grot iz Komiteta eksperata Evropske povelje o manjinskim jezicima Saveta Evrope, poseta Srbiji upriličena je u cilju sagledavanja situacije u vezi sa manjinskim jezicima. Mi smo ovde do sada već imali sastanke, razgovarali smo sa udruženjima građana, predstavnicima Saveta nacionalnih manjina, odnosno govornicima manjinskih jezika, hteli smo od njih da čujemo koji je napredak učinjen u odnosu na prethodno stanje u vezi sa jezicima, šta je ono što još treba da se unapredi ili šta su njihove najveće zabrinutosti. Takođe smo razgovarali sa predstavnicima lokalnih i pokrajinskih vlasti, a imali smo i razgovore sa predstavnicima Gradske uprave u Subotici. Krajem nedelje, budući da naša poseta traje pet dana, razgovaraćemo i sa predstavnicima vlasti u Beogradu.

Na osnovu ove posete biće sastavljen Izveštaj o situaciji u vezi sa manjinskim jezicima koji su zaštićeni, a u Srbiji je takvih 15 manjinskih jezika, nakon čega će izveštaj biti podnet na plenarnoj sednici eksperata Saveta Evrope za ovu Povelju. Na sednici će prisustvovati svih 25 članova Komiteta koji će razmatrati pomenuti izveštaj, a koji će potom biti prosleđen Komitetu ministara Saveta Evrope sa sve preporukama koje budu date, a u vezi sa poboljšanjem odnosno promocijom i unapređenjem manjinskih jezika u Srbiji.

Trebaće izvesno vreme da se ova procedura okonča, jer mi radimo dosta detaljno i ozbiljno, tako da će finalni izveštaj zapravo biti usvojen u junu 2023. godine i nadamo se da će Srbija uzeti u obzir sve naše preporuke koje budu stajale u tom izveštaju, da bi se situacija u ovoj oblasti još više poboljšala. Mi nismo ovde došli da bi kritikovali, već da omogućimo da Savet Evrope pomogne državi i govornicima manjinskih jezika i Savetima nacionalnih manjina. Mislimo da je ovaj izveštaj u najvećem interesu države, ali i svih građana, zato što ova Povelja o regionalnim ili manjinskim jezicima je nešto što doprinosi svima u Evropi”, dodao je prof. dr Gerard Rene de Grot.