JKP “Suboticagas” proširuje gasnu mrežu za 21 kilometar

Javno-komunalno preduzeće “Suboticagas” je u Programu poslovanja za 2023. godinu, između ostalog predvidelo i proširenje distributivne gasne mreže u ukupnoj dužini od 21 kilometar, a vrednost investicije je 40 miliona dinara, kaže za sajt Subotica danas direktorica ovog preduzeća Timea Horvat.

Prema njenim rečima, najveći deo gasne mreže biće izgrađen na teritoriji Mesne zajednice Šupljak u dužini od 14 kilometara, zatim u Mesnoj zajednici Makova sedmica, gde će biti izgrađeno 5,1 kilometar i to u ulicama Jovana Mikića, Darinke Radović, Đerđa Lukača, Ljermontovoj, Anke Butorac, Celjskoj i Segedinskoj. Radovi na proširenju gasovodne mreže počinju 01. aprila, a izvođač radova je subotičko preduzeće “Terax”. “Iako je u pojedinim delovima navedenih ulica već izgrađena gasna mreža, postoji potreba od strane stanovnika da se u celoj ulici izgradi ulični gasovod, jer se radi o dužim ulicama, tako da smo uvažili zahteve naših sugrađana. Takođe, u planu je i izgradnja mreže u ulici 4. Crnogorskih brigada, Antuna Suturovića u Mesnoj zajednici Novo selo, u ulici 45. Nova na Paliću i u delu Horgoškog puta”, ističe naša sagovornica i dodaje da će se gasna mreža proširiti i u okolini bivše kasarne “Kosta Nađ” u dužini od jednog kilometra. JKP “Suboticagas” istovremeno planira i izvođenje 500 priključaka, a u ovogodišnjem programu rada planirano je i projektovanje ulica za gasifikaciju u dužini od 20 kilometara, koja će se realizovati sledeće godine.

Gasovodnom mrežom pokriveno je preko 90 odsto teritorije grada, u šta spadaju ulice u kojima su rešeni imovinsko-pravni odnosi. “Pod regulisanim ulicama se smatraju one koje odgovaraju Nacrtu koji se nalazi u Sekretarijatu za građevinarstvo. Dešavalo se da smo u nekoj ulici planirali izgradnju gasovodne mreže, a onda smo uvideli da je deo ulice nečije privatno vlasništvo i zato smo na osnovu nama predatih zahteva od strane mesnih zajednica, rukovodstva Grada ili samih građana, zatražili uvid u to koje su ulice regulisane. One koje jesu mogu da budu predmet projektovanja, a one koje nisu moraće da sačekaju sledeći postupak”, kaže Timea Horvat.

Naša sagovornica naglašava da će građani i ove godine priključak moći da plate na 12 mesečnih rata. “Ova mogućnost je prvi put uvedena 2022. godine zahvaljujući dr Pastor Balintu, predsedniku Skupštine grada, na čiju inicijativu smo prošle godine našli pravno-ekonomski modalitet da to realizujemo, a koliko je to bilo značajno za građane u prilog govore podaci o broju priključaka. Tokom prošle godine izveli smo 400 priključaka, od čega se 40 odsto zahteva i ugovora odnosilo na otplaćivanje priključaka na rate. Interesovanje za mogućnost otplate je bilo i veće, međutim treba znati da kod odabira otplate na rate preduzeće počinje sa izvođenjem radova tek nakon uplate treće rate, tako da se ipak zbog hitnosti ili nekih drugih razloga, jedan broj potrošača odlučio za plaćanje u celosti”, kaže još Timea Horvat i dodaje da je uprkos stanju na globalnom tržištu energenata i kretanju cena, zainteresovanost građana za priključenje na gasovodnu mrežu povećan.

Javno-komunalno preduzeće “Suboticagas” ima preko 12 hiljada potrošača, od kojih 10 hiljada čine domaćinstva, a oko 1.270 korisnika je iz sektora industrije. Prošle godine došlo je do povećanja potrošnje gasa za 7 odsto, što je više u odnosu na 2021. godinu, a ovo preduzeće kao distributer je tokom 2022. godine isporučilo 26,5 miliona kubika gasa, od čega je industrijska potrošnja bila 10,5, a domaćinstva su utrošila 16 miliona kubika gasa, što je u segmentu potrošnje kod domaćinstava više za milion kubika. “Uprkos kretanjima na tržištu energenata i korekcije cene, gas je još uvek najjeftiniji energent za grejanje, a pritom čuva i štiti životnu sredinu. Važno je da istaknem da se cena gasa od 2017. godine nije menjala, sve do prošle godine kada je u oktobru došlo do korekcije za nepuna 3 dinara po kubnom metru, a od januara meseca je nastupilo povećanje cene sa 3,53 na 3,93 dinara po kilovat času. Iako je osnivač preduzeća Grad Subotica, treba znati da Lokalna samouprava nije nadležna za bilo koju korekciju cene, kao ni za određivanje cene priključaka i drugih usluga, već je za to zadužena Agencija za energetiku Republike Srbije po važećoj metodologiji i ulaznim inputima Srbijagas-a”.

Prošle godine je zbog novih propisa koji regulišu oblast prodaje prirodnog gasa, došlo do promene u načinu iskazivanja potrošnje, koji su sada usklađeni prema propisima Evropske unije. Umesto metara kubnih, potrošnja se iskazuje u kilovat-časovima, čime je promenjen način obračuna, a cena ostaje ista.

U JKP “Suboticagas” veoma važnim ističu i radove na prespajanju starog gasovoda na novi na šest lokacija u Subotici, koji su realizovani prošle godine u decembru. Prilikom izvođenja radova došlo je do prekida u snabdevanju gasom, za koje nije bilo odgovorno ovo preduzeće, već se postupilo po nalogu Ministarstva saobraćaja i infrastrukture i Ministarstva energetike. “Moram da istaknem da je naša tehnička služba koja broji 14 zaposlenih, bila angažovana u nadgledanju i praćenju pomenutih radova koji su vezani za izmeštanje glavnog gasovoda, zbog realizacije projekta izgradnje brze pruge. Tehnička služba je bila u pripravnosti tokom prespajanja, kao i nakon izvršenih radova 24 sata u toku tri dana i na usluzi potrošačima koji su imali problem zbog iskakanja regulatora pritiska, a koji nisu mogli samostalno da pokrenu, dok su ostali zaposleni bili angažovani u vidu dežurstva i davali građanima informacije putem telefona. Na taj način se u najkraćem roku normalizovala snabdevenost Grada, a ja se kao direktorica zahvaljujem svim službama koje su na odan, odgovoran i profesionalan način obavili taj nimalo lak zadatak, a posebno se zahvaljujem našim potrošačima na strpljenju. Ove godine čekaju nas još dva izmeštanja gasovoda kod Majšanskog mosta, čiji radovi su takođe vezani za izgradnju brze pruge. Nadamo se da će se oni realizovati tokom leta i da neće izazvati veće probleme i da će u kratkom vremenskom roku biti završeni”, dodaje Timea Horvat.

Ovo preduzeće je prošle godine modernizovalo svoj sajt, kako bi nivo saradnje sa korisnicima bio što efikasniji i jednostavniji. Na internet adresi www.suboticagas.co.rs u okviru Korisničkog servisa otvaranjem linka “Moj račun”, korisnici mogu da prate stanje svojih računa, a dostupna su i kratka video uputstva o aktiviranju regulatora, kao i korisne informacije dežurnih službi.