Dijabates zahteva konstantnu brigu o zdravlju

U četvrtak, 14. novembra Udruženje dijabetičara Subotica predavanjem prim. dr medicine Karoline Berenji „Principi pravilne ishrane obolelih od šećerne bolesti (tip 2)“ obeležilo je Svetski dan borbe protiv šećerne bolesti.

U našoj zemlji evidentirano je 700.000 oblelih od dijabetesa a procena je da čak 250.000 osoba ne zna da ima ovu bolest, iznela je podatak dr Berenji i dodala da Severnobački okrug prednjači u incidenciji od šećerne bolesti. Prema podacima iz 2022. godine na teritoriji Severnobačkog okruga otkriveno je 757 novoobolelih od dijabetesa tipa 2 iz čega možemo da zaključimo da je čak 400 novoobolelih u Subotici, uzrasta od 40 do 50 godina. Rezultat može da bude ovakav iz razloga što je stanovništvo u ovom okrugu zdravstveno prosvećeno i što se kontrole šećera u krvi rade češće, rekla je još Berenji i istakla važnost preventivnih pregleda.

Važno je da se trudimo da pritisak bude 130/80 ili manje od toga, da hemoglobin bude manji od 7 da glikemija bude 6,5mmol/l a trigliceridi u granicama normale . Obim struka bi trebalo da bude manji od 88 cm kod žena odnosno manji od 102 cm kod muškaraca kao i da se osoba, bilo da je obolela od dijabetesa ili ima hipertenziju, oseća dobro. Cilj nutritivne terapije je da se pacijenti nauče koje namirnice treba da uzimaju odnosno koje su namirnice nutritivno najvrednije, rekla je dr Berenji na predavanju a potom istakla važnost uzimanja proteina kod starijih osoba.

Jako je bitno kada se otkrije dijabetes 2 da dođe do smanjenja telesne mase što nije problem osobama od 40  do 60 godina ali kod  starijih osoba dijeta može da dovede do smanjenja mišićne mase što svakako nije cilj i što može predstavljati problem. Bitno je usklađivanje porcija sa dnevnim energetskim potrebama i postizanje i održavanje idealne telesne mase a smanjenje u telesnoj masi od 5 do 10 posto od početne telesne mase je svakako uspeh dok se smanjenjem do 15 kg telesne mase može očekivati dobar odgovor organizma.

Internacionalna federacija za dijabetes procenjuje da svaka treća odrasla osoba u svetu ima neki vid poremećaja metabolizma a slogan ovogodišnje kampanje nosi naziv „Dijabetes i blagostanje“. Dijabetes zahteva konstatnu brigu i kontrolu nivoa šećera u krvi odnosno kontrolu krvnog pritiska ali i prevenciju u vidu redovnog kontrolisanja zdravlja jer se često javljaju komplikacije na očima, bubrezima i ekstremitetima.

Često se kod dijabetičara javlja dijabetesno stopalo sa ranama koje se često inficiraju, sa povredama koje se ne osete zbog gubitka senzibilteta u stopalima i na žalost jako često se sve završava sa amputacijom, kaže nam Hajnalka Požar, doktor preventivnih medicinskih nauka, predsednica Udruženja za borbu protiv šećerne bolesti i dodaje da je dijabetes čest uzrok invaliditeta kako zbog slepila tako i zbog amputacija ili otkazivanja bubrežne funkcije.  Pregledi su neophodni kako bi se sprečile vaskularne katastrofe poput infarkta i moždanog udara, rekla je još Požar.

Dijabetes tip 1, koji je najčešći kod dece, razvija se naglo i lako se prepoznaje po učestaloj žeđi, učestalom mokrenju i gubitku telesne mase sa izraženim konstantnim umorom dok se dijabetes tip 2 razvija sporo tokom dugog niza godina, neprimetno ili se pak javlja poremećaj u nivou insulina, poremećaj u nivou glukoze natašte, nekada se javlja pojačana žeđ, glad, kao i dobijanje na telesnoj masi pa je i iz tog razloga važno da svaka osoba sa 40 godina i više redovno proverava nivo šećera u krvi.

Pre samog predavanja organizovana je i besplatna provera nivoa šećera u krvi i krvnog pritiska za sve zainteresovane građane.

 

Komentari: 0

Vaša email adresa neće biti prikazana. Obavezna polja su označena sa *