Svečanom sednicom obeležen Dan grada
Nakon podizanja zastave Grada i nastupa Duvačkog orkestra održana je Svečana sednica Skupštine grada. Poveljom o sticanju statusa Sslobodnog kraljevskog grada Subotica nije dobila samo novo ime nego i priliku da izađe iz senke provincijalnosti, kao i mogućnot da se razvija u skladu sa političkim, ekonomskim i kulturnim vrednostima Srednje Evrope. Danas obeležavamo 245. godinu od kada je na manifestaciji pročitana Povelja kojom Subotica je odlikovana titulom slobodnog kraljevskog grada kada je grad i dobio ime Maria Theresiopolis a njeni stanovnici bez obzira na nacionalnu , jezičku ili versku različitost stekli pravo na građanstvo, rekao je predsednik Skupštine grada Daniel Đivanović i podsetio da je grad imao ovaj status veoma kratko da bi na isti status sa svim privilegijama čekala dodatnih 85 godina.
11.septembra 1860. godine u subotičku željezničku stanicu ušao je voz što je svakako značajno jer je željeznička pruga imala velik uticaj u razvoju trgovine i izvozu poljoprivrednih proizvoda. Ova pruga na pragu 21. veka bila je previđena za potpuno uklanjanje a nakon tri decenije zalaganja SVM-a za revitalizaciju 28. novembra voz iz Segedina sad dr Balintom Pastorom i Janošem Lazarom mađarskim ministrom za infrastruktutu i saobraćaj dočekan je na Paliću. U odboru za doček pored gradonačelnika Bakića bio je tada i zamenik gradonačelnika Imre danas dobitnik priznanja Počasni građanin, rekao je Đivanović dodajući da je Kern imao ključnu ulogu u rekonstrukciji pruge Subotica- Segedin , u revitalizaciji pruge Beograd-Budimpešta , kao i u izgradnji Y kraka.
Dan grada je uvek posebna prilika i proslavljamo ga zajedno sa prijateljima I kolegama a ovo je za mene poseban dan jer sam predložen za Počasnog građanina a meni to mnogo znači. Ja sam u Subotici već 32 godine na raznim funkcijama od gradskih pa do državnih ali sam uvek radio za Suboticu i njene građane, rekao je Imre Kern.
Pored priznanja Počasni građanin koje se dodeljuje za istaknuto i trajno životno delo u oblasti nauke, privrede, umetnosti, obrazovanja i vaspitanja kao i za rezultate postignute u javnom životu i razvoju kulturnog stvaralaštva i to fizičkim licima koja su svojim delima i činjenjima doprinela podizanju ugleda grada u zemlji i inostranstvu danas su dodeljena priznanja Pro urbe i to Dečjem pozorištu, Tiboru Pekaru, profesoru violin u penziji kao i Odeljenju onkologije subotičke bolnice.
Hvala pre svega na čestitkama i hvala gradu što je odlučio da Dečjem pozorištu dodeli ovu za mene najznačajniju nagradu, rekla je Marta Aroksalaši, direktorica Dečjeg pozorišta i istakla da su svi u ustanovi srećni i ponosni na priznanje . Nastavićemo da ovom gradu donosimo dobre rezultate sa svih domaćih i međunarodnih festivala, kao da pravimo sjajne predstave u kojima će svi moći da uživaju.
Tibor Pekar, profesor violine zahvalio se na priznanju svom rodnom gradu za rad koji radi 40 godina. Sakupljam materijal koji se odnosi na muzički život Subotice i od istog sam uspeo da napravim nekoliko knjjiga, bezbroj članaka i studija i verujem da je ovo priznanje nagrada za moj dugogodišnji rad.
Dr Dragica Štrbac Čizmarević kao načelnica onkologije u subotičkoj bolnici istakla je ovom priliku da je ogromna čast čitavom kolektivu dobijanje ovog priznanja kao i znak da budu još bolji. Ovo je ujedno veliki podstrek da se još više razvijamo i zalog za budućnost. Moram da naglasim da su nas za prestižno priznanje predložili naši pacijenti uz udruženje Jedna uz drugu što ga čini još značajnijim.
Gradonačelnik Stevan Bakić pozdravio je sprisutne I zahvalio se što su svojim dolaskom uveličali ovak značajan dan za grad. Smatram da je gradska vlast u prethodne četirI godine bila veoma uspešna i posvećena postizanju maksimalnih rezultata koji će biti vidljivi na svakom koraku, rekao je gradonačelnik Bakić i istakao da su prioriteti za naredne četiri godine privlačenje domaćih i stranih investicija, širenje privrede i Slobodne zone, očuvanje postojećih i otvaranje novih radnih mesta kao smanjenje nezaposlenosti.
Jedan od najznačajnijih projekata je rekonstrukcija i modernizacija brze pruge od Novog Sada do državne granice sa Republikom Mađarskom na Kelebiji a kao deo projekta brze pruge od Beograda do Budimpešte. Taj projekat uvodi Suboticu u 21. vek i biće zaostavština za buduće generacije. Naša lokalna samouprava je spremno dočekala sve izazove tako velikih projekata i bila maksimalno angažovana oko eksproprijacije zemljišta i kooordinacije pripremnih radova sa izvođačima izuzetnog složenog posla iza koje će ostati ne samo moderna saobraćajna veza nego i obnovljena istorijska željeznička stanica, rekao je Bakić a potom istakao i značaj projekta Čista Srbija.
To je najveće ulaganje u kanalizacionu infrastrukturu poslednjih nekoliko decenija a kroz ovaj projekat grad Subotica kao i naselja Bajmok i Čantavir dobiće 110 km kanalizacione mreže i dva nova prečistača otpadnih voda što će doprineti kvalitetnijem životnom standard. Izvesno je da ćemo realizovati i ekološki projekat sanacije i rekultivacije gradske nesanitarne deponije Aleksandrovačka bara koja je predviđena u tri faze a Ministarstvo za zaštitu životne sredine i grad Subotica već su za prve dve faze izdvojili 387,4 miliona dinara, dodao je još gradonačelnik ističući da će fokus biti i na izgradnji gradskih i prigradskih saobraćajnica.
Predviđena je izgradnja nekoliko kružnih tokova, zatim proširenje Y kraka a u planu je da se drobljenim kamenom naspe i više kilometara atarskih puteva. U planu je i da Subotica dobije savremeni klinički centar, ambulantu na Paliću za primarnu zdravstvenu zaštitu dece i odraslih, kao i ulaganja u oblast predškolskog obrazovanja i završetak opremanja centralne kuhinje. Svakako tu je i opremanje celine 1 Narodnog pozorišta , ulaganje u sport dok će se posebna pažnja posvetiti najstarijim sugrađanima kako bi imali dostojanstvenu starost.