Prvi laureati nagrada „Ištvan Pastor“ bivši predsednici Mađarske i Srbije, Janoš Ader i Tomislav Nikolić
Fondacija Pastor Ištvan ove godine nagradu, koja se dodeljuje jednom godišnje, jednom licu iz Republike Srbije odnosno jednom iz Mađarske, uručila je Tomislavu Nikoliću, bivšem predsedniku Republike Srbije i Janošu Aderu, bivšem predsedniku Republike Mađarske za izuzetne zasluge u postizanju istorijskog pomirenja mađarskog i srpskog naroda, za uspostavljanje dobrosusedskih odnosa između Mađarske i Republike Srbije i njihovo unapređenje u partnersku saradnju u interesu prosperiteta mađarske zajednice u Republici Srbiji.
Tomislav Nikolić: Moja politika prošlosti zaslužila je zvižduke
Današnji dan pamtiću kao dan u kojem sam doživeo najveću čast od strane mađarskog naroda u Srbiji, rekao je Tomislav Nikolić koji je oktobra 2008.godine osnivajući Srpsku naprednu stranku zacrtao za jedan od ciljeva izvinjenje Mađarima i pomirenje sa njima. 18.juna 2009. bio sam na obeležavanju 15 godina od osnivanja SVM i moj veliki prijatelj Ištvan Pastor pozvao me je da govorim. Rekao mi je možda će biti zvižduka i hvala ti na hrabrosti što ćeš govoriti a ja sam mu odgovorio da je moja politika prošlosti zaslužila zvižduke a da je moj cilj da jednoga dana dobijem aplauz. Dočekan sam i ispraćen aplauzom, dodao je Nikolić i istakao da je tada shvatio da će Srbi i Mađari živeti zajedno u slozi.
23.februara 2010. godine predvodeći delegaciju sastao sam se sa Viktorom Orbanom tada bivšim premijerom Mađarske i procenjujući da ćemo obojica na izborima pobediti dogovorili smo se da učinimo sve da uspostavimo dobre odnose Srba i Mađara, Srbije i Mađarske. 21.juna 2013. Skupština Srbije usvojila je deklaraciju o osudi zločina nad Mađarima 1944/.45 a ukinute su i sramne odluke sudova gde su u tri sela čak i rođene bebe proglašavane za ratne zločince. Ovim je stvoren preduslov da Janoš Ader i ja povedemo Srbiju i Mađarsku širokim i otvorenim putem istorijskog pomirenja, zaključio je Nikolić.
Janoš Ader: Izvinjenje i opraštanje znaci su snage a ne slabosti
Znali smo da izvinjenje i opraštanje nisu znaci slabosti već znak snage. Srbima i Mađarima, koji smo bili, koji jesmo i koji ćemo biti tu u Evropi je jako potrebna ta naša snaga, rekao je ovom prilikom Janoš Ader.
Nagrađeni su zajedno, u svojstvu predsednika Republike Srbije i predsednika Republike Mađarske 2013. godine odali počast i položili vence u Čurugu na spomenike nevinim srpskim i mađarskim žrtvama Drugog svetskog rata, i time učinili prvi konkretan korak ka istorijskom pomirenju dva naroda koji je pokrenuo proces uređenja odnosa dve zemlje i razvio se u stratešku saradnju.
Na manifestaciji na kojoj je obeleženo godinu dana od smrti Ištvana Pastora, predsednika SVM –a i predsednika Skupštine AP Vojvodine govorili su Adel Pastor i dr Balint Pastor.
Verujem da je većina vas u ovoj sali ako ne i svi poznavala mog oca. Mnogi su imali poslovni odnos sa njima a mnoge je, siguran sam, smatrao prijateljima. Svi smo ga poznavali kao čoveka sa radnim navikama a mnogi od nas ne bi mogli da podnesu deo tereta koji je on svakodnevno nosio na svojim leđima. Za svakoga je znao da odvoji vreme, za svakoga je imao lepu reč ali kada neko ne bi ispunio dogovoreno on to ne bi prećutao. Bio je strog ali nikad nepravedan .Uvek ga je vodila nesebičnost i želja da pomogne, rekao je u svom dirljivom govoru Adel Pastor dodajući da kada je prošle godine, zajedno sa bratom Balintom, ostao bez oca bez oslonca nisu ostali samo oni nego cela mađarska zajednica.
Izbori su bili raspisani ali smo se u toj teškoj situaciji ujedinili i postigli rezultate na koje bi on bio ponosan. Moj brat Balint nije bežao od zadataka nego je stao na čelo stranke i nastavio šta je otac započeo. Osnivanjem Fondacije koja nosi njegovo ime želeli smo da negujemo duhovno nasleđe i čuvamo uspomenu na njega a samo neki od ciljeva Fondacije su: afirmacija solidarnosti među pripadnicima mađarske nacionalne zajednice, očuvanje i jačanje mađarske nacionalne zajednice u Vojvodini i očuvanje srpsko mađarskih odnosa, očuvanje i jačanje ideje o jedinstvu mađarskog naroda, negovanje bliske saradnje kako sa Mađarima u Mađarskoj tako i sa Mađarima van njenih granica, razvoj saradnje zajednica Srba u Mađarskoj i Mađara u Srbiji, pružanje podrške i pomoć materijalno ugroženoj teško oboleloj deci kako bi im se obezbedilo bezbrižno detinjstvo, pružanje podrške mladim sportskim talentima u razvoju a posebno u njihovom međunarodnom predstavljanju i učešću u međunarodnim takmičenjima, rekao je Adel Pastor, predsednik Upravnog odbora Fondacije i dodao da je svaki od navedenih ciljeva Ištvan smatrao podjedanko važnim.
Ovom nagradom odajemo počast Ištvanu Pastoru koji je ceo svoj život posvetio negovanju srpko mađarskih odnosa, zaštiti i ostvarivanju prava, slozi i prosperitetu mađarske nacionalne manjine, rekao je Adel Pastor i izneo svoje mišljenje da ovogodišnji laureati poseduju vrline koji ih čine dostojnim da nose priznanje koje nosi ime Ištvana Pastora.
Prisutnima sa govorom punim emocija obratio i dr Balint Pastor.
Proteklo je godinu dana od kako je Ištvan Pastor otišao. S jedne strane nama se čini da se to dogodilo pe više godina zbog toga što se toliko toga dogodilo za godinu dana. Imali smo četiri izbora, za Narodnu skupštinu, lokalnu slupštinu, pokrajinske izbore odnosno izbore za evropski parlament i to u prvih šest meseci od njegove smrti a opet s druge strane osećamo kao da je tu još uvek među namam, rekao je dr Pastor i naglasio da je zadatak pripadnika mađarske zajednice i članova SVM-a da nastave realizaciju ciljeva što podrazumeva ostvarenje privrednog razvoja, osnaženje zajednice, borbu za autonomiju Vojvodine i za manjinska prava.
Mi i danas imamo protivnike procesa pomirenja ina strani mađarske i na strani srpske zajednice
Ispred svih ciljeva svakako je pomirenje srskog i mađarskog naroda i smatram da ste to vi postigli pre 11 godina, da je to istorija za koju je trebalo hrabrosti. Mi i danas imamo protivnike ovog procesa a moja poruka njima je da li ima uzvišenijeg cilja od mira, da li ima bolje politike od politike pomirenja i da li oni mogu išta bolje da ponude. Godinu i po dana nakon zajedničkog polaganja venaca Vlada je ukinula dve odluke iz 1945. godine kojima je mađarska nacionalna zajednica u tri sela po principu kolektivne krivice bila žigosana kao narod ratnih zločinaca. Vlada Aleksandra Vučića je te odluke ukinula 30. oktobra 2014. godine a 9 godina kasnije istog dana je preminuo Ištvan Pastor. Ova simbolika govori šta je naš zadatak. Da učinimo sve da ovo prijateljstvo i strateško partnerstvo ostane i opstane.
Jedinstven primer u rešavanju odnosa između evropskih država i naroda.
Fondacija „Pásztor István“ je osnovana 12. juna 2024. godine sa ciljem prenošenja političkog nasleđa Ištvana Pastora u znak poštovanja njegovih stremljenja, uzorne posvećenosti i rezultata javno-političkog angažovanja. Ištvan Pastor se u funkciji predsednika Saveza vojvođanskih Mađara svom svojom snagom zalagao za opstanak i razvoj mađarske zajednice u Vojvodini i verovao u poboljšanje odnosa između srpskog i mađarskog naroda čemu je u velikoj meri doprineo. Srpsko ̶ mađarsko istorijsko pomirenje dovelo je do uspostavljanja dobrosusedskih odnosa između Republike Srbije i Mađarske koji su prerasli u čvrstu saradnju, a zatim i u strateško partnerstvo za svega jednu deceniju.