Pokrajinski sekretar za privredu i turizam Nenad Ivanišević od Prirodno-matematičkog fakulteta traži da izrade definiciju salaša

Trodnevni Kongres ruralnog turizma Vojvodine: „Ej, salaši na severu Bačke”, organizovan je u drugoj najposećenijoj destinaciji u Vojvodini, Paliću  na osnovu evidentiranog broja turista u prvih sedam meseci ove godine, rekla je dr Nataša Pavlović, direktorka Turističke organizacije Vojvodine i istakla da se veliki broj pružalaca usluga iz oblasti ruralnog turizma i nalazi na Paliću.

Turistička organizacija Vojvodine prošle godine izdala je priručnik za ruralni turizam u skladu sa novim propisima a država je izdvojila sredstva za salaše u iznosu od 25.000 evra gde priliku da apliciraju na ista imaju svi vlasnici salaša koji u njega ulože 2500 evra. Kada pričamo u ruralnom turizmu mi imamo autentične objekte  kao što su salaši i čarde a kroz kampanju Vojođanski ručak  promovisali  smo ne samo bogatu gastronomsku ponudu nego i celokupnu destinaciju Palić, rekla je Pavlović i izrazila nadu da će svi sa Kongresa poneti dobre utiske i nešto naučiti od predavača – stručnjaka iz različitih oblasti.

Na Kongresu prisutni imaju jedinstvenu priliku da se upoznaju sa ključnim aspektima ruralnog turizma, načinima kako unaprediti poslovanje, iskoristiti potencijale i promovisati ovaj izuzetno važan segment turizma.

Pokrajinski sekretarjijat za privredu i turizam izdvojio je preko 500 miliona dinara za podršku smeštajnim kapacitetima u tzv. ruralnim područjima a s obzirom na interesovanje u predlogu budžeta za ovu svrhu pripremamo znatno veća sredstva u odnosu na prethodnu godinu, rekao je dr Nenad Ivanišević, Pokrajinski sekretar za privredu i turizam i dodao da će težište biti na razvoju kapaciteta koji se nalaze u nerazvijenim opštinama a sa ciljem da se uvećaju smeštajni kapaciteti.

Upravo današnji kongres ima za cilj da decentralizuje kongresnu scenu Srbije  jer ne mora  sve da bude u Beogradu, Zlatibiru i Vrnjačkoj banji iako to sa sobom nosi velike izazove a to su smeštajni kapaciteti, rekao je još Ivanišević dodajuči da pored izdvajanja značajnijih sredstava sekretarijat ima za zadatak da sledeće godine zajedno sa Prirodno-matematičkim fakultetom definiše šta je salaš jer ona ne postoji.

Znamo definiciju kafane, pečenjare, kafića ali danas sve može da se nazove salaš. To se mora urediti a nakon dobijanja definicije moramo početi da ih razvijamo.

U Subotičkoj opštini oko tridesetak objekata bavi se ruralnim turizmom dok samo neki od njih nude smeštaj.

Prostor za razvoj ruralnog turizma postoji a naši salaši i bogata gastronomska ponuda su nešto čime se ponosimo, rekla je vd direktorka Turističke organizacije Grada Božidarka Golubović dodajući da je želja turista da se što duže zadrže u ruralnim objektima i uživaju u bogatstvima salaša.

Prisutni će tokom trodnevnog koncerta biti u prilici da vide primere dobre prakse koji su već ostvarili značajan uspeh u ruralnom turizmu, kao inspiraciju i model za dalji razvoj. Diskutovaćе se o načinu unapređenja poslovanja u ruralnom turizmu, kroz razmenu iskustava i ideja dok će se poseban fokus staviti na promociju ruralnih destinacija i proizvoda, kako bi se privukao veći broj turista i podigla svest o bogatstvu i raznovrsnosti ruralnog turizma u Vojvodini.

Komentari: 0

Vaša email adresa neće biti prikazana. Obavezna polja su označena sa *