Počeli 11. Zavičajni dani
Gradonačelnik Stevan Bakić na svečanoj akademiji otvorio je manifestaciju „Zavičajne dani“ oja se ove godine obeležava po 11. put.
„Izuzetna mi je čast što sam večeras ovde sa vama, jer svako okupljanje moga naroda za mene predstavlja jedan poseban osećaj.Ulazimo u drugu deceniju trajanja ove za nas vrlo značajne manifestacije koju Savez srpskih udruženja organizuje trudeći se da program iz godine u godinu bude sve sadržajniji. Na taj način se, kao što znate, uspostavlja kontinuitet ovakvih susreta i druženja koji u velikoj meri doprinose predstavljanju i negovanju kulture i pravih vrednosti ne samo srpskog, nego i svih drugih naroda i nacionalnih zajednica koji žive u višenacionalnoj sredini kao što je Subotica”, rekao je je Stevan Bakić ne skrivajući zadovoljstvo što je grad i ove godine Savezu srpskih udruženja bio dobar partner.
Bogata kulturna materijalna i nematerijalna baština mnogo puta je bila na udaru sa svih strana, i danas žele da je prisvoje oni koji nikada nisu imali sopstvenu. Svedoci smo tih pokušaja na Kosovu i Metohiji, ali odolećemo u svim nastojanjima da sačuvamo kulturu, običaje i tradiciju kako naših ljudi u južnoj srpskoj pokrajini, kao što su je sačuvali oni koji su na ove prostore dolazili početkom devedesetih godina prošlog veka iz ratom zahvaćenih područja bivše Jugoslavije, kao i naši sunarodnici koji su ostali na svojim ognjištima u državama iz regiona”, istakao je Stevan Bakić.
Šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović ovom prilikom je istakao da ovakvi susreti na najbolji način čuvaju našu kulturu, tradiciju i pokazuju kako i na koji način treba držati vezu sa svojim zavičajem.
„Svima nama najvažniji su poslovi koji su vezani za očuvanje našeg identiteta, tradicije, običaja, srpskog jezika, naše ćirilice i naše vere pravoslavne, jer samo takvi ćemo sigurno onda znati na najbolji način da definišemo i sve ono što je ekonomski razvoj i boljitak i naše Republike Srpske i naše Srbije“, naglasio je Mlađen Cicović dodajući da je od velike vaažnosti da razumemo da samo zajedno možemo na najbolji način doprineti našem opstanku.
„Imali smo sreću da su dva rukovodstva Republike Srpske i Republike Srbije na čelu sa predsednicima Miloradom Dodikom i Aleksandrom Vučićem na vreme prepoznali sva ova iskušenja i sve ove izazove i na vreme su preduzeli sve što je bilo neophodno da radimo na očuvanju našeg identiteta, kulture i tradicije, prosto na našem opstanku na ovom prostoru“.
U ime Saveza srpskih udruženja Severnobačkog okruga Miroslav Karan pozdravio je prisutne i naglasio da su „Zavičajni dani“ manifestacija kojom se kroz različit program želi prikazati sve ono poneto iz svog zavičaja u Suboticu.
„Nismo mogli da ponesemo ništa drugo do našu kulturu, istoriju, tradiciju, naš jezik i trudimo se da kroz ovu našu manifestaciju Subotici poklonimo taj deo kulture, jer je ona kao što svi znamo multikulturalan grad. Naš program se zasniva na očuvanju i negovanju porodice, našeg srpskog jezika, kulture, tradicije, muzike. Ne možemo da budem ono što nismo zato je i program u sklopu toga“, istakao je Miroslav Karan.
Povelja koja se dodeljuje za izuzetan doprinos razvoju srpske kulture ove godine pripala je šefu Predstavnštva Republike Srpske u Srbiji Mlađenu Cicoviću, a plakete Tatjani Vukša Mandić i Dragani Ćupurdiji.
Veče je počelo izvođenjem himne „Bože pravde” hora Sveti Roman Melod, a u prigodnom kulturno-umetničkom delu programa nastupile su mlade umetnica Maša Milovanović iz Beograda i Sanja Ivanović iz Kruševca. Veče je uveličao i pisac i recitator Ratomir Rale Damjanović.