Otvoren 31. Međunarodni festival pozorišta za decu
U nedelju, 22. septembra u Dečjem pozorištu otvoren je 31. Međunarodni festival pozorišta za decu dodelom nagrada „Mali princ”, prof dr Luki Kecmanu i Jaroslavu Antonjuku i nagrade „Oton Tomanić” Evi Tomaševskoj.
Posle 50 godina rada u pozorištu za decu i odrasle i posle 30 godina pedagoškog rada na akademiji umetnosti ova nagrada zaokružuje moj kompletan moj rad i izuzetno mi drago što je savet festivala rešio da dodeli nagradu, da se seti da postoje ljudi koji su stvarali pozorište kako u Srbiji tako i u Republici Srpskoj i u regioni. Mene to ispunjavaa kao što Malog princa ispunjavaju sva njegova putovanja širom sveta, rekao je prof dr Luka Kecman koji se prvo obratio odraslima „koji su pobegli iz dečijih pantalona“, navodeći stihove: „Život je sen što hoda, rđav glumac, što se za časak razmeće i kida, na pozornici, i – ne čuje se za nj. To je priča lude, puna buke, besa, i ne znači ništa“ da bi se potom obratio i deci stihovima: „Kad sam bio mali, vodu sam jeo, a hleb pio. Noge su mi bile gologlave a glava bosa. Mesto brkova nosio sam dva pužića ispod nosa. U snegu mi je bilo toplo, a kraj vreće zima. Odlikovanje za hrabrost imao sam na čelu i na kolenima. A kad sam bio jako mali malac, pušio sam nožni palac“.
Za mene je nagrada velika čast jer je to nagrada za životno delo, rekao je ovom prilikom Jaroslav Antonjuk dobitnik nagrade „Mali princ” dodajući da je on nakon Henrika Jurkovskog i Vjeslava Hejna treći Poljak koji je dobitnik ove nagrade.
Eva Tomaševska dobitnica nagrade „Oton Tomanić” zahvalila se na nagradi dodajući da je ona za nju veliko iznenađenje, ali istovremeno i čast. Zahvalna sam svim ljudima koji poštuju moj naučni rad. Prošla godina je bila veoma teška za mene, i zato ovu nagradu gledam kao na dašak svežeg vazduha. Ona mi daje nadu da je moj rad vredan i važan u oblasti teatrološkog promišljanja, i naravno – lutkarima.
Jedan od najznačajnijih kulturnih događaja u gradu, zemlji i regionu otvorila je članica Gradskog veća za kulturu i obrazovanje Milanka Kostić ističući da od svog nastanka do danas Festival okuplja poznavaoce pozorišne umetnosti i stvaralaštva za decu koji s ljubavlju, posebnom pažnjom i posvećenošću kreiraju sadržaje kojima promovišu i afirmišu kulturne vrednosti.
U isto vreme on okuplja svu decu iz našeg grada koja mu se iz godine u godinu raduju jer uz njega uranjaju u magični svet lutaka i žive bajku. Tokom 31 godine održavanja, festival je ugostio nekoliko hiljada učesnika iz celog sveta a nama Subotičanima pružio privilegiju da uživamo u najboljim dečjim pozorišnim ostvarenjima. Od predstava za najmlađe ka onima namenjenim nešto starijoj deci, omladini, pokriven je važan period svakog deteta-detinjstvo koje je od nas izrodilo ljude. Dete koje odgajamo negujući kulturne raznolikosti, učeći ga bogatim životnim sadržajima, podstičući ga na interakciju sa vršnjacima postaće čovek na kog će društvo biti ponosno. Festivalska čarolija potrebna je svakome od nas kako bismo se smejali, radovali, ponekad i plakali, suočavali se strahovima, učili i rasli, rekla je Kostić dodajući da će Grad Subotica nastaviti da podržava manifestacije poput ove i čini da zajedno sa najmlađima živimo dane sreće, letimo na krilima mašte, sanjamo više.
Ovogodišnje festivalsko izdanje traje do 27. septembra i održava se na nekoliko lokacija u Subotici, a u glavnom programu je na repertoaru 13 predstava ansambala iz Češke, Estonije, Francuske, Mađarske, Nemačke, Španije, Turske, Hrvatske, Slovenije, Crne Gore, Republike Srpske, kao i predstave domaćih pozorišta iz Niša i Subotice.
Na ceremoniji otvaranja predstavljen je festivalski žiri, čije odluke će biti saopštene na ceremoniji dodele nagrada i zatvaranja festivala u petak, 27. septembra – glumica i rediteljka Morana Dolenc, ovogodišnji dobitnik nagrade „Mali princ“ – Luka Kecman, i laureatkinja nagrade „Oton Tomanić“ – Eva Tomaševska dok mladi žiri čine učenici Osnovne škole „Đuro Salaj“ iz Subotice: Sanja Curnović, Tamara Kanalaš, Anđelija Stanišić, Boglarka Goli i Kira Kakusi.
Takmičarski program festivala otvoren je predstavom „Virtualno lutkarstvo: Kopači zlata“ koja je praćena uz pomoć VR naočara u veštački stvorenom svetu filmske tehnologije, Lutkarskog pozorišta „Cvikau“ iz Nemačke dok je druga takmičarska predstava „Kuti“ estonskog pozorišta „Triktrek“ odigrana nakon ceremonije otvaranja festivala na improvizovanoj sceni ispred Narodnog pozorišta Subotica. Drugog festivalskog dana, u ponedeljak 23. septembra, u takmičarskom programu publika će videti prredstavu „Igraj se sa mnom!“ Dečjeg pozorišta Subotica odnosno predstavu „Praljudi“ Pozitivnog pozorišta iz Češke.
U organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica i Pozorišnog muzeja Vojvodine iz Novog Sada počelo je i 15. izdanje Foruma za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade koji će trajati do 26. septembra. Rukovodilac foruma je dr Marijana Prpa Fink, a ovogodišnja tema foruma je „Pokret, slušanje, promena u percepciji pozorišta za decu i mlade“.
Realizaciju Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica podržali su Ministarstvo kulture Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama AP Vojvodine i Grad Subotica a ulaz na kompletan program festivala je besplatan.