Održana svečana komemoracija žrtvama iz 1944. godine

Na parceli broj 44 na Senćanskom groblju u subotu, 02. novembra, na Dan mrtvih, održana je svečana komemoracija žrtvama iz 1944. godine i položeni venci na spomenik „Ptica slomljenih krila“.

Danas je Dan mrtvih, praznik posvećen onima koji više nisu sa nama. Utehu nam daju uspomene nastale tokom zajedno provedenog vremena. Kao predsednik Skupštine grada Subotice, zahvaljujem vam što ste došli da zajedno odamo počast nevinim žrtvama. Svake godine smo tu da ublažimo bol i da iznova i iznova kažemo da ne postoje dobri i loši narodi, samo postoje dobri i loši ljudi. Sada odajemo počast sećanju na one, koje je nasilje zahvatilo najokrutnijim sredstvima samoosuđivanja, čiji su rođaci mogli samo u tajnosti da tuguju, a bol gubitka je strah učinio još nepodnošljivijim. Nisu mogli da im sagrade spomenik, nisu smeli ni cveće da donesu, nisu mogli dugo ni da pričaju o ovim strahotama, rekao je predsednik Skupštine grada Daniel Đivanović i dodao:  „Ime mog pradede Nemeš Oskara je takode ovde uklesano. Poštovane dame i gospodo! Morali smo ostaviti prošlost iza sebe. Ne iskriviti, promeniti, nego razotkriti, prihvatiti, izviniti se i oprostiti. Da, ostaviti iza sebe. Način na koji su to učinili Srbi i Mađari može poslužiti za primer celoj Evropi. Polažemo vence na spomenik žrtvama racije u Novom Sadu, kao i u drugim naseljima gde su pogubljeni nevini |judi, bilo 1941-42. bilo 1944-45. I žrtve racije počinjene 1942. godine su naše žrtve, svaka nevina žrtva je jednako važna jer mi osuđujemo svaku nepravdu, samopresuđivanje i surovost.

Mešovitu mađarsko-srpska akademska komisiju osnovali predsednici dveju zemalja a posle četiri godine Narodna skupština Republike Srbije osudila je zločine počinjene nad civilnim stanovništvom mađarske nacionalnosti u Vojvodini, i predsednici dve zemlje su zajednički položili vence na tada otkrivenom spomeniku žrtvama racije u Čurugu. Godinu dana kasnije, 2014. Vlada Srbije je uredbom ukinula kolektivnu krivicu i Predsednik Srbije je posetio parcelu broj 44 kako bi odao poštu stradalima.

Pre pet dana, 28. oktobra, ovaj istorijski čin ponovila su i potvrdila dva aktuelna predsednika država, dr Tamaš Suljok i Aleksandar Vučić. Zatim, 30. oktobra, na prvu godišnjicu smrti Ištvana Pastora tačno devet godina nakon vladine – uredbe iz 2014. godine, bivši predsednici Janoš Ader i Tomislav Nikolić dobili su nagradu lštvan Pastor, jer su 2013. godine napravili ovaj prvi, najvažniji korak, koji je doveo do srpsko-mađarskog istorijskog pomirenja, rekao je još Đivanović a potom u ime Skupštine grada porodicama preminulih u strašnoj tragediji u Novom Sadu izjavio saučešće.

U Bajmoku, kod Bagrema takođe je obeleženo sećanjem na nedužne žrtve, održan je komemorativni skup u Čantaviru dok je u crkvi Svetog Jurja na Senćanskom putu održana spomen-liturgija.

Komentari: 0

Vaša email adresa neće biti prikazana. Obavezna polja su označena sa *