Na gradskom trgu obeležen Međunarodni dan starih osoba
U utorak, 01. oktobra, je na gradskom trgu, u organizaciji Gerontološkog centra Subotica obeležen Međunarodni dan starih pod sloganom „Dostojanstveno starenje. Važnost jačanja sistema nege i podrške za starije osobe širom sveta“.
Okupili smo se na gradskom trgu da zajedno sa predstavnicima mnogih institucija i ustanova koje vode brigu o našim starijim sugrađanima obeležimo današnji dan, rekao je na samom otvaranju manifestacije pomoćnik gradonačelnika, Srđan Samardžić dodajući da se grad Subotica kao lokalno odgovorna zajednica trudi da prepozna i da odgovori na potrebe svih sugrađana posebno osobama u starijem životnom dobu..
Grad Subotica izdvaja značajna sredstva pre svega za pomoć i negu u kući, prema izveštaju za avgust mesec pomoć u kući zatražilo je 588 odnosno negu 64 korisnika dok je čak 8057 naših starijih sugrađana uzelo učešće u nekoj od aktivnosti gerontoloških klubova, istakao je Samardžić i napomenuo da je subvencionisani prevoz za osobe starije od 65 godina sa primanjima manjim od 37.940 koristilo više od preko 9000 sugrađana.
A na gradskom trgu danas se igralo, pevalo, družilo i vežbalo.
Jelisaveta Đerđ, članica jednog od klubova kaže da je veoma važno da što veći broj starijih osoba u svoj ritam življenja uključi vežbanje, da bi bili fit dok Đurđa Sitarić kaže da čak tri geronotloška kluba zadovoljavaju njene potrebe.
Plešem, vežbam a učim i sirtaki i trbušni ples a odlazim i na sve čajanke, kaže Đurđa kojoj je moto od kojeg ne odustaje, da se nikako ne treba opustiti.
Dve godine sam članica kluba, lepo se družimo, vežbamo, plešemo, kartamo se , kaže Snežana Neorčić, kojoj recept za podmlađivanje leži u formuli da se nikad ne sedi u kući.
Međunadrodni dan starih osoba se u svetu i kod nas obeležava svake godine 1. oktobra u skladu sa Rezolucijom 45/106 koju je proglasila Generalna skupština Ujedinjenih nacija 14. decembra 1990. godine, sa ciljem da se naglasi važnost prilagođavanja životnog okruženja potrebama i sposobnostima stanovnika trećeg doba. Nakon ove inicijative Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 1991. godine u skladu sa Rezolucijom 46/91 usvojila principe UN koji se odnose na starije osobe. Na Svetskoj skupštini o starenju 2002. godine usvojen je Madridski međunarodni akcioni plan za starenje kako bi se odgovorilo na mogućnosti i izazove starenja stanovništva u XXI veku i promovisao razvoj društva za sve generacije.
.